Så kan otryggheten minskas på Liljeholmskajen – Moderaterna: Egna ordningsvakter
Liljeholmskajen marievik Publicerad 14:25, 23 oktober 2025Inför mötet med stadsdelsnämnden på torsdagskvällen har Robin Nilsen (L) kommit med en skrivelse där han vill veta hur stadsdelen jobbar med att motverka otrygghet och brottslighet i Marievik och Liljeholmskajen.
I sin skrivelse konstaterar han att det har ”framkommit uppgifter om droghandel, otrygghet och social problematik” i dessa stadsdelar.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Han ställer ett antal frågor till förvaltningen, bland annat:
”Finns det statistik som visar att den upplevda tryggheten i Marievik och Liljeholmskajen avviker negativt från andra delar av Hägersten-Älvsjö?”
”Vilka konkreta åtgärder har förvaltningen vidtagit eller avser att vidta i Marievik och vid Liljeholmskajen för att bemöta de problem som boende lyfter kring otrygghet och droghandel?
”Hur arbetar förvaltningen tillsammans med polisen för att bekämpa den droghandel som enligt boende har eskalerat i området?”
Stadsdelsförvaltningens har nu svarat på frågorna. Förvaltningen har ”ett områdesansvar och samverkar med polisen och trafikkontoret, som har rådighet över mer konkreta insatser på platsen”.
Enligt förvaltningen har den berörda bostadsrättsföreningen mejlkontakt med både stadsdelsförvaltningen, polisen och trafikkontoret.
Förvaltningen uppger även att den har sökt och fått tillståndsområde vid Sjövikstorget, Sjövikskajen och Marievik för ordningsvakter att verka på platsen.
I svaret går att läsa: ”Polisen och Stockholms stads mobila ordningsvakter har närvaro på platsen utifrån möjlighet och resurs. När ny info eller nya avvikelser inkommer så lämnas informationen vidare till polisens och Stockholms stads mobila ordningsvakters operativa koordinator”
Vidare skriver förvaltningen att trafikkontoret ser över olika alternativ gällande trafikhinder för att förhindra att bilar kör ner på Sjövikskajen.
Förvaltningen fortsätter:
”Den problematik som beskrivs vid Sjövikskajen och i viss mån Marievik i form av nedskräpning, bristande belysning, olovlig fordonstrafik, ordningsstörningar och narkotikaförsäljning hänger samman med vuxna och unga vuxna från delar av Stockholms län som besöker platsen”.
Enligt förvaltningen är det svårt att fånga upp denna målgrupp med socialt förebyggande insatser.
Förvaltningen konstaterar att antalet polisanmälda brott i Liljeholmen generellt ligger högre jämfört med snittet för Hägersten-Älvsjö stadsdelsområde. En bidragande orsak till detta är enligt förvaltningen att Liljeholmen är en knutpunkt, som bland annat består av galleria, butiker, systembolag, tunnelbana och gymnasieskolor, och att en stor mängd människor passerar varje dag.
I ett mejl till Bättre stadsdel uppger Moderaterna att de vill se att ännu mer görs för att få bukt med problemen i Marievik och Liljeholmskajen.
– Vi anser att stadsdelen Hägersten-Älvsjö ska anlita egna ordningsvakter för att öka tryggheten, skriver Johan Nilsson (M).
Robin Nilsen lyfter förvaltningens svar där det står det att ”man har svårt att förebygga otryggheten och brottsligheten där eftersom många av de som stökar till kommer utifrån stadsdelen.”
– Det är i min mening ett argument till att det, som även M föreslår, behövs lokalt anställda ordningsvakter i stadsdelen. Tyvärr så motverkar det rödgröna styret aktivt detta och jag har inte sett något svar från dem om hur man istället ska motverka problemen som lyftes i medborgarförslaget, skriver Robin Nilsen i ett mejl till Bättre stadsdel.
– Jag kommer driva vidare de här frågorna på kommande nämndsammanträden.
Mötet med Hägersten-Älvsjö stadsdelsnämnd äger rum på torsdagskvällen i Hägerstensåsens medborgarhus. Allmänhetens frågestund börjar klockan 19.
LÄS ÄVEN: Nytt kvarter planeras i Liseberg: Grönt ljus från stadsdelen – M kritiska
LÄS ÄVEN: Kritik mot stadsdelens hantering av bastufrågor: Olyckligt eko av vänsterargument
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- En ny dansbana kan byggas i Hägersten
- Händer i helgen 24-26 oktober i Hägersten-Älvsjö och Skärholmen: 13 tips
- Så kan otryggheten minskas på Liljeholmskajen – Moderaterna: Egna ordningsvakter
- Premiär: Hägerstensband släpper nytt album – redo för rockkväll på Diset
- Omtyckta läkaren tvingades sluta – stor saknad hos Fruängsborna


























Följare 19,5k