Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

cykelbana

”Bygg en väl tilltagen cykelbana mellan Axelsberg och Mälarhöjden”

Publicerad 23:15, 16 juli 2015

INSÄNDARE. “Att få cykla tryggt i staden borde vara mer självklart än att fritt få åka bil i staden. Som vardagscyklist, bilist och Mälarhöjdsbo så försöker jag ha lite koll på hur Stockholms stad håller sina löften till alla oss som på ett normalt och trafiksäkert sätt vill kunna ta oss runt i staden med hjälp av cykel.

Det är många år kvar till det stadiet men i stadens cykelplan kan man läsa om vilka förbättringsåtgärder som pekats ut och vilken prioritet de har.

En ny cykelbana mellan Axelsberg och Mälarhöjden längs Hägerstensvägen är en utpekad åtgärd med prioritet 1. Jag tog kontakt med staden häromdagen för att höra hur det går med planerna och svaret blev att de inte ens har börjat titta på projektet och att det kommer dröja länge. Eftersom byggprocessen är lång så borde det innebära att den i bästa fall skulle stå klar om tre år.

Just denna sträcka av Hägerstensvägen vimlar idag av cyklar, elcyklar, lådcyklar och cykelkärror. Det är härligt att se men också dags för staden att öppna ögonen och skapa infrastruktur för cyklisterna. Det behöver vara en väl tilltagen cykelbana enligt stadens normer för pendlingsstråk.

Jag gör inte några långa utlägg här om detaljer på hur sträckan bör utformas men den ganska nybyggda sträckan mellan Axelsberg-Örnsberg är ingen förebild och följer inte någon beslutad standard. Några av er vet säkert redan att allvarliga olyckor inträffat för cyklister på Hägerstensvägen både på nybyggda sträckan men också på den delen som passerar genom Mälarhöjden.  På denna blogg har trafikplaneraren och cykelbloggaren Krister Isaksson mer detaljerat skrivit om Hägerstensvägens cykelfiasko.

Jag brukar använda stadens egen app: ”Tyck till” för att lämna förbättringsförslag och felanmälningar. Det är mycket enkelt. Vill man engagera sig lite mer lokalt så kan man också bli superlokalt cyklandeombud.”

Ulrika Persson

Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: