”Jag ska personligen lämna över alla dessa julklappar”
mälarhöjden Publicerad 11:32, 14 december 2016Eleverna på Mälarhöjdens Dansskola har under de senaste veckorna samlat ihop hundratals julklappar som de nu ska skänka till andra barn.
Projektet heter Från Barn Till Barn och går ut på att barnen i Mälarhöjden skänker julklappar till andra barn som har mindre av allt.
– Vi har en enorm julklappshög inne på dansskolan nu med flera hundra julklappar, säger Roja Kamali, som driver skolan.
Hon har uppmuntrat hennes 200 danselever med familjer att medverka i detta välgörenhetsprojekt under de senaste tre veckorna.
Med hjälp hemifrån har barnen själva fått välja ut vad de vill skänka bort och slagit in paket.
– Till helgen kommer jag att åka runt till olika boenden för nyanlända, ensamkommande, flyktingboenden, barnfamiljer, kvinnohem, sociala boenden och Stadsmissionen och personligen lämna över dessa julklappar.
– Alla som varit med och bidragit är ju faktiskt med och skapar en lite bättre stadsdel medmänniskor emellan. Speciellt fint tycker jag att det är just barnen som är medskapare i detta.
Text: Mats Falck
Bild: Alexander Farnsworth

Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Händer i helgen 8-10 maj i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen: 18 tips
- AI fortsätter rädda liv i t-banan: Så många livsfarliga situationer har stoppats
- Polisen: Här sker flest telefonbedrägerier – så skyddar du dig
- Lista: Här spelar Parkteatern i sommar – 9 platser i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen
- Oro inför rivning av Västertorpshallen: Olyckligt



















Följare 19,5k