
Lisa från Mälarhöjden tjänar 100 000 kr i månaden – på sitt sommarjobb
mälarhöjden Publicerad 06:54, 17 juni 2019Lisa Henning från Mälarhöjden fixade bäst betalda sommarjobbet i konkurrens med 4 000 andra.
Priset: att vikariera en månad som vd med en lön på 100.000 kronor i månaden.
Det är för tionde året som HR- företaget Adecco Group utlyser tävlingen för ungdomar och i år gällde det att tävla med en välformulerad motivation.
Lisas motivation handlar om mångfald och integration. Frågor som engagerat henne alltsedan hennes fyra år utomlands som reseledare, reseguide och destinationschef.
Vad har Mälarhöjden betytt för din uppväxt och val av karriär?
– Jag har gått hela uppväxten i Mälarhöjdens skola och där hade jag flera mycket bra lärare som var engagerade och lyckades väcka motivationen hos oss elever och viljan att lära oss mer. Speciellt tror jag min duktiga lärare i spanska inspirerade mig att ta mig ut och arbeta först som au pair i Spanien och senare inom turismen.
Enligt företaget som står bakom urvalsprocessen har Lisa både erfarenhet, driv och en personlighet som passar för tjänsten.
Vd-vikariatet sker tillsammans med bolagets nuvarande Nordenchef.
Enligt 26-åriga Lisa som nu är klar med sina studier i ekonomi vid Uppsala universitet är det inte den höga lönen som lockar utan de erfarenheter och insikter hon kommer att få.
– Hur och vad en vd kan påverka är frågor jag vill få svar på.
Läs mer:
Mest lästa:
- H&M flyttar från Liljeholmen: Vi har redan nya intressenter
- Parallella verkligheter på bostadsmarknaden: Här är det brist – här överskott
- Ungdomar från Gröndal fixar festival i Vinterviken: Vi kör family friendly
- Evy strider för Röda stugan: Så kan en hållbar lösning se ut
- H&M expanderar i Liljeholmen
Följare 19,5k