Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Midsommarkransens t-bana kan få ny hiss

Publicerad 16:02, 7 januari 2019

Landstinget vill förbättra tillgängligheten på flera t-banestationer. Midsommarkransen är en av dem. 

Tunnelbanestationen vid Midsommarkransen kan få en större hiss, enligt Stockholms läns landsting.

– Vi har påbörjat förstudier för förbättrad tillgänglighet på ett antal stationer och i den för vi diskussioner om en hiss vid Midsommarkransens tunnelbanestation, säger Christian Hoffmann, presskommunikatör på Stockholms läns landsting.

Dels undersöker SL möjligheterna att tillgänglighetsanpassa befintliga hissar på äldre tunnelbanestationer, dels om det går att installera hissar vid de stationsentréer som idag saknar hissar.

– Men det kan vara så att utredningen kommer fram till att en station inte går att tillgänglighetsanpassa fullt ut och då kommer vi istället sätta upp information om var den närmaste sådan hiss finns. Eftersom utredningen inte är klar vill jag avvakta med att nämna specifika stationer.

Om det blir en ny hiss ligger i sådana fall en sådant projekt flera år fram i tiden, enligt Christian Hoffmann.

Idag finns en hiss och tre rulltrappor från biljetthallen ner till perrongen. Från Tegelbruksvägen är det en ganska brant ramp.

Hissen mellan perrong och biljetthall är något mindre än normalt och har en dörrbredd på 800 mm. Inuti i hissen är den 1000 mm bred och 1150 mm djup.

Stationen är belägen i bergrum 17 meter under marken. Stationen togs i bruk den 5 april 1964, när Röda linjen invigdes.

Text: Olger Proko
Bild: Arseny Selov

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: