De vill stoppa skyskraporna på Telefonplan – så ska det gå till
Telefonplan Publicerad 12:10, 18 januari 2023Telefonplan står inför en stor utbyggnad med 1000 nya bostäder i flera höghus med 20-30 våningar runt t-banestationen. Lagom till samrådsmötet som ska hållas denna vecka höjs kritiska rösta mot förslaget.
– Telefonplan får gärna utvecklas men det måste ske med omsorg och med hänsyn till den miljö som är runt omkring, säger Cecilia Cronelid Thulin och Peter Nygren, boende i området.
Cecilia och Peter har tillsammans med flera andra grannar nu bildat en grupp för att kunna påverka utvecklingen av stadsdelen. Gruppen har satt upp en namnlista som i dagsläget har 300 namnunderskrifter.
– De höga husen i förslaget känns oproportionerligt stora. Vi vill gärna att det byggs bostäder men det måste vara i en mindre skala, säger Peter som bott i området i över 20 år.
LÄS ÄVEN: Samråd startar: Tyck till om nya Telefonplan med 30-våningshus – så ser planen ut
Cecilia är ljus- och inredningsarkitekt och är som hon själv säger en ljusnörd och hon ifrågasätter de höga husen där gårdarna riskerar att bli mörka.
Förutom namninsamlingen har grannarna även satt upp en hemsida och diskussionsgruppen Telefonplans vänner på Facebook.
– Gruppen är ett initiativ för att värna Telefonplans unika karaktär i samband med utvecklingen av området och den nya detaljplan som ska beslutas. Vi är stolta över vårt fina Telefonplan och dess historia.
De betonar att området klassas som ett av Sveriges tolv viktigaste industriminnen och är den enda miljö som ligger i en storstad. Området är klassat som kulturhistoriskt unikt och viktigt inte bara för de som bor i Telefonplan och Stockholmare i allmänhet utan även nationellt med den företagshistoriska miljön som finns där.

– Vi välkomnar en utveckling av området men vill att utvecklingen sker med hänsyn till Telefonplans och Hökmossens kulturella, miljömässiga och sociala värden. Vi vill att Telefonplan ska behålla sin själ i samband med exploateringen så att nuvarande och framtida generationer ska kunna få en god livsmiljö och att viktiga områdesspecifika kvalitéer tillvaratas.
LÄS ÄVEN: Förslag: Här är nya Telefonplan – 1000 nya bostäder ska byggas

Förslaget för samrådet innehåller 100 hyresrätter, 800 bostadsrätter, 50 studentlägenheter, 50 servicelägenheter, 5000 kvm butiker och 1200 kvm kulturlokaler.
– Förslaget i sin nuvarande utformning innebär en kraftig och oåterkallelig negativ inverkan på Telefonplans unika karaktär och Hökmossens trädgårdsstad.


Samrådsmötet om centrala Telefonplan är på torsdag 19/1 kl 17.30-19.30, Tellusgången 26.
Prenumerera gärna på Bättre stadsdel. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k