Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Ny dom: Lägenhetsköp vid Telefonplan upphävs när bygget försenas

Publicerad 16:39, 14 juli 2018

När nybygget vid Telefonplan blev försenat ville en köpare häva ett förhandsavtal av en bostadsrätt. Nu har Stockholms tingsrätt gett köparen rätt.

Det rapporterar Svenska Dagbladet.

Ärendet gäller ett trevåningshus på Valborgsmässovägen som byggmästar- och fastighetsbolaget Savana byggt om till bostadsrätter. Lägenheten skulle ha varit klar i slutet av 2017. Men förseningen av såväl upplåtelseavtalet som inflyttningen blev 6–10 veckor.

Enligt tingsrättens dom räcker det med sex veckors försening i nyproduktion av lägenheter för att häva ett bostadsrättsköp.

Om domen blir vägledande i tvister mellan byggbolag och köpare av försenade bostadsrätter kan det få stora ekonomiska konsekvenser för byggbolagen, skriver Svenska Dagbladet.

Många bostadsrättsköpare som väntar på nyproduktion, har ångrat sig. Enligt SvD pågår en rad tvister där köpare som skrivit på förhandsavtal vill häva köpen.

Som Bättre stadsdel tidigare rapporterat agerar köpare hos byggutvecklaren SSM för att häva sina avtal i ett par stora föreningar, bland annat Brf Metropolen vid Telefonplan.

Där har det handlat om över ett års försening av SSM:s beräknade tidpunkt för färdigställande.

Men SSM säger till Nyhetsbyrån Direkt att det finns flera avgörande skillnader mellan omständigheterna i ärendet som var föremål för prövning i Stockholms tingsrätt och den uppkomna tvisten med deras bostadsköpare.

Fastighetsbolaget Savanas bostadsrättsförening döms att betala rättegångskostnader på en kvarts miljon kronor samt att omedelbart lämna tillbaka handpenningen om 50 000 kronor jämte ränta till bostadsspekulanten.

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Dagens Fråga

I helgen exploderade en kraftig sprängladdning utanför restaurang Tarantella i Bredäng. Skadorna blev omfattande på lokalen. Hur reagerade du på explosionen?

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Sam, Axelsberg
– Jag fick ett meddelande från en vän som skickade en bild på den totala förstörelsen. Jag blev chockad! Min vän hade en timme före bomben kommit hem från Marocko och han bor nära restaurangen så han kände explosionen. Och han kände sig helt oskyddad. Jag vet inte om detta kommer upphöra. Men jag har hoppet kvar. 

 Pia, Bredäng 
– Jag såg det på nätet när jag vaknade. Förfärligt, förskräckligt… Man blev glad att ingen skadades.

 

 Lasse, Sätra
– Jag kommer från Sätra så jag läste bara nyheterna. Ska detta aldrig ta slut? Det är synd om de som driver restaurangen. Att de inte får  vara i fred.

 Mats, Telefonplan 
– Jag bor inte här så jag såg detta på nyheterna. Tråkigt att det hände. Det måste ha varit en kraftig smäll för det är ju mycket skador. Det är jättebra att de kommer bygga upp restaurangen igen.  

 

Mohammed, Fruängen
– Vi ska inte behöva gömma oss från sådana hot. Det är organiserat våld. Ibland är jag rädd, framför allt när det gäller mina barn. Att ägaren ska bygga upp restaurangen igen – det är mod! Modigt! Det är så vi bekämpar djävulen.Vi har rätt att leva och vara säkra i samhället. 

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 12:30, 15 januari 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:alla-casinon-2020
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: