Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Vårfloden pågår för fullt

Publicerad 14:24, 8 maj 2018

Just ligger Mälarens vattennivå på 22 cm över medelnivån. Vårfloden pågår för full men det är långt till rekordnivåer.

Det skriver Stockholms Hamnar i ett pressmeddelande.

Utflödet från Mälaren till Saltsjön ligger just nu på 410 kubikmeter per sek. Det motsvarar närmare 60 fulla Globen per dag.

– Vi kan kalla det en ”vanlig” vårflod, prognosen visar att vi har nått toppen och att Mälarens nivå återgår till mer normala nivåer inom några veckor, kommenterar Torbjörn Granqvist, ansvarig för Mälarens reglering på Stockholms Hamnar.

Stockholms Hamnar reglerar och tappar ut vatten ur Mälaren i Norrström (Riksbron och Stallkanalen) samt Hammarbyslussen, Karl Johan-slussen, avtappningskanalen (gamla Nils Ericsson slussen bredvid Karl Johan-slussen) och Södertälje sluss. Tappningskapaciteten, maximal mängd vatten som man kan få ut ur Mälaren till Saltsjön, är idag drygt 800 kubikmeter per sekund.

Fakta
Mälaren är Sveriges tredje största sjö till ytan och avrinningsområdet inklusive Hjälmaren sträcker sig ända upp till Dalarna. Till Mälaren rinner bland annat Eskilstunaån, Arboga å, Kolbäcks å, Svartån, Sagån, Råcksta å och Fyrisån. 

Sjön började regleras 1943. Syftet med regleringen var att motverka översvämningar av jordbruksmark. Man ville också höja de låga vattenstånden för att minska risken för fartygen att gå på grund och för att undvika saltvatteninträngning.

År 2010 nådde vårfloden i Mälaren 10 cm högre än idag. Som mest har Stockholms hamnar tappat ut motsvarande 107 fulla Globen på ett dygn.
Globens volym = 605 000 kubikmeter Det skulle ta cirka 40 år att fylla Globen med en vanlig vattenkran.

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: