
Ytterligare en idrottshall på gång
Telefonplan VÄSTBERGANu har idrottsförvaltningen presenterat en tidsplan för byggandet av den nya idrottshallen vid Västberga IP.
I september skrev Bättre Stadsdel om det planerade bygget av en ny fullstor idrottshall intill Västberga IP. Den nuvarande gymnastiksalen är sliten och rymmer ett otillräckligt antal omklädningsrum.
Nu har idrottsförvaltningen presenterat en tidsplan för byggandet av den nya hallen, som ska ersätta den gamla.
– Beslutet om den nya hallen ska byggas eller inte fattas på fastighetskontorets möte med idrottsnämnden idag 2 februari, säger Sophie Dahlberg på idrottsförvaltningen.
Om allt går som planerat beräknas byggstart till hösten 2017.
I idrottsförvaltningens tjänsteutlåtande står att den nya idrottshallen kommer att “vara till nytta för föreningslivet, Västbergaskolan samt utgöra ett bra komplement till Västberga IP”.
Kostnaden beräknas till 50 miljoner kronor.
Text: Adam Ekstrand
Bild: Fastighetskontoret
Läs mer:
Mest lästa:
- Ungdomsgäng med golfklubba störde resenärer vid Örnsbergs t-bana
- Frälsningsarmén öppnar nytt härbärge för EU-migranter i Liljeholmen
- Biblioteken öppnar igen – detta gäller
- Vittne hjälpte polisen fånga misstänkta hälare i Liljeholmen
- Insändare: Kajen blir väl snart renskrubbad med tandborste
- Krönika: Finns det en Laura i Hägersten – Älvsjö?
Följare 19,5k