Bastu i Vinterviken: Stort intresse för nytt initiativ – bastuentreprenörer hoppfulla
vinterviken Publicerad 21:55, 1 mars 2022Efter ett antal medborgarförslag om att anlägga en bastu eller ett kallbad i Vinterviken görs nu ett nytt försök. För ett par veckor sedan presenterades ett privat initiativ och redan nu har många visat intresse för projektet..
– Vi har 500 personer som skrivit upp sig nu på vår intresseanmälan, säger den tidigare vänsterpartistiska lokalpolitikern från i Södermalms stadsdelsnämnd, Mathias Leveborn.
Tillsammans med kompisen Edward Beskow siktar de nu på en karriär som bastuentreprenörer.
– Vi kommer att ha crowdfunding för delar av projektet. Målet för den är 100 000 kronor.
LÄS ÄVEN: Stadsdelen öppnar för bastu i Vinterviken – förening bildas
Bättre stadsdel har under de senaste åren rapporterat om upp mot ett tiotal försök att skapa en bastu eller ett kallbad i Hägersten eller Vinterviken. Senast stadsdelsnämnden i Hägersten-Älvsjö röstade nej till ett initiativ sa den samtidigt att man kunde tänka sig att stödja just ett privat initiativ.

Nu har har Mathias och Edward sökt bygglov för en bastuflotte med landgång till bryggan vid Örnberget.
LÄS ÄVEN: Staden vill ha fler bastuflottar – men vad händer i Vinterviken?
Entreprenörerna ska låta bygga och äga flotten, de hyr sedan marken av staden och driver flotten som ett aktiebolag.
Intäkterna får de genom att sälja medlemskap i bastuföreningen samt genom hyror för de timmar som är avsedda för allmänheten, företag och föreningar som vill bada bastu.
– Blir den här modellen framgångsrik kan vi tänka oss att etablera bastuflottar i fler stadsdelar, säger Mathias som själv bor i Nacka.
Vad kommer det kosta att bli medlem?
– Vi kommer att ha dialog med folk men omkring 300 kronor per månad för fri bastu, säger Mathias som idag jobbar som PR-chef på FN-förbundet och var en av krafterna bakom den populära Tantobastun intill Liljeholmsbron.
Den 17 februari var det meningen att ärendet skulle upp i stadsbyggnadsnämnden men nu är det lyft ur agendan och istället ska beslutet tas på tjänstemannanivå.
– Att man gör det till ett tjänstemannabeslut ser vi som en positiv signal, då borde chanserna öka att det går igenom.
Intresset för bastubad är mycket stort i området. Tantobastun har 500 medlemmar och under icke-pandemitid har det tagits in nya medlemmar 1-2 gånger per år. Nu när bastun är fullt öppnad igen planeras nytt medlemsintag.
För bastun i Vinterviken beräknar Mathias att antalet medlemmar kan bli ungefär lika många.
Mer information om projektet finns på vintervikensbastu.se.
Fler artiklar om bastu i Hägersten-Älvsjö
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel. För 20 kr/mån får du 100 lokala nyheter i månaden och samtidigt bygger du Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Här klickar du för att prenumerera.
Läs mer:
Mest lästa just nu:




















Följare 19,5k