Klart: Ny pulkabacke byggs i Vårberg – då är den klar
vårberg Publicerad 14:14, 13 maj 2025Det blir en ny pulkabacke på Vårbergstoppen. Skärholmens stadsdelsförvaltning välkomnar det medborgarförslag som Vårbergsbon Patrik Cedergren lämnade in i början av året. Förvaltningen rekommenderar nu stadsdelsnämnden att säga ja till förslaget.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Förvaltningen föreslår att sly röjs och att högt gräs slås ned, men att alla träd på platsen kommer sparas eftersom de fyller ”en viktig ekologisk funktion”. Pulkabacken kommer att vara 10-15 meter bred.
I medborgarsförslaget fanns även en önskan om att förstärka med mer belysning, något som förvaltningen inte ser som nödvändigt, då det redan finns belysning vid trappan.

Vad gäller förslaget om att ha ett bås för uthyrning med pulkor hänvisar förvaltningen istället till Fritidsbanken i Skärholmens centrum som hyr ut vintersportsutrustning gratis.
Skärholmens stadsdelsnämnd väntas säga ja till backen under nämdmötet torsdag 22 maj i Skärholmen.
Pulkabacken förväntas stå klar inför kommande vintersäsong 2025/2026.
Här kan du läsa tjänsteutlåtandet
Här finns kallelsen till nämndmötet
LÄS ÄVEN Förslag: Brandman med fler idéer om hur en pulkabacke kan utvecklas i Vårberg
LÄS ÄVEN Förslag: Utsmyckningen vid Vårbergs centrum förfaller – därför måste den rustas
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:





















Följare 19,5k