
Explosion i centrala Stockholm
polisnotis stockholm Publicerad 06:41, 10 mars 2020Strax efter midnatt, natten till tisdagen inträffade en detonation i en fastighet i Vasastaden, centrala Stockholm.
Det skriver polisen på sin hemsida.
Det var klockan 00:12 som SOS Alarm fick flera samtal om att en smäll hade hörts. Ett flertal fönster till en restaurang hade gått sönder till följd av detonationen.
LÄS ÄVEN: Explosionen i Gröndal misstänkt mordförsök – polis på plats hela veckan
Även fönster på omkringliggande fastigheter hade skadats. Ingen person har påträffats skadad.
– Räddningstjänst och polis är på platsen med flertal resurser såsom exempelvis tekniker och nationellt bombskydd, för att ta reda på vad som har detonerat, skrev polisen på sin hemsida vid 01-tiden.
Polis talade med vittnen och personer som har gjort observationer i samband med detonationen.
Ärendet är rubricerat grov allmänfarlig ödeläggelse.
Klockan 02:50 var avspärrningarna på Odengatan är hävda, därmed kan kollektivtrafiken ta sig fram på Odengatan. Avspärrningar på brottsplatsen är kvar för att skydda personer från eventuellt nedfallande glas.
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k