Replik: Därför måste det finnas fler normala bänkar i Vinterviken
Åsikter vinterviken Publicerad 07:31, 12 juli 2020INSÄNDARE. I dag har jag fotograferat bänkarna på Örnberget, som enligt exploateringskontoret tycks ha inspirerat till möbleringen i Vinterviken. Det är ju lätt att förstå att man blir imponerad, eller?


I de föreskrifter som Boverket ger ut för hur allmänna platser och grönområden ska möbleras är tillgänglighet ledstjärnan, alla ska kunna utnyttja området, vilket oftast betyder just att det ska finnas bland annat bänkar med ryggstöd och armstöd så vem som helst ska kunna sätta sig och vila sina trötta ben och utnyttja platsen som vi alla betalar.
Närmast tillgängliga bänk i Vintervikens strandområde är på andra sidan gångvägen, bakom häcken, invid konstnärshuset.

De överhöga stolarna och plana ”bord” som nu placerats ut i området är lite kitschiga, de tilltalar ungdomar, gärna i gäng. Då blir det lätt stökigt runt omkring, och då förlorar hela området sin i dragningskraft.
LÄS ÄVEN: Insändare: Detta är exkluderande möblering av offentliga ytor
Flera flanörer i Vinterviken som jag har pratat med, har tyckt att det är tråkigt att det inte finns tillräckligt med bänkar i området som man kan sitta på. Man behöver inte vara svårt rörelsehindrad, det räcker att man har ont i ryggen, det kan vara tillfälligt, eller i benet, så är man utesluten.
Det är fråga om att ta detta på allvar i planeringen av grönområden, nu vill man gärna driva ett ”tonåringsperspektiv” och låtsas att äldre inte behöver vara där.

Om man jämför med Mörtviken vid Gröndal, som är från tiden då man fortfarande beaktade tillgänglighet, där finns bänkar, gröna i färgen, alltså anpassade till miljön, med rygg- och armstöd.
Det är dock långt dit från Vinterviken.
LÄS ÄVEN: Replik: Därför ser solmöblerna ut som de gör
Bilderna visar att man verkligen har öst på med dessa möbler, på ett relativt stort område.

Tänk sedan när de ser ut som bänkarna på Örnberget där flera av är brandskadade eller nedklottrade. Oftast är det krossat glas, tomma burkar och massor av fimpar och andra sopor omkring ”bänkarna”.
Kaija Tammelin, Örnsberg
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Miljardkoncern vinner uppdrag inför renovering av Liljeholmsbroarna – då stängs de
- Händer i helgen den 4-6 september i Stockholm: 15 tips
- Förslag: Av hälsoskäl behövs en dusch här
- Förslag: Omvandla denna park till stadsodling
- Förslag: Denna grusplan kan bli en attraktiv yta för spontanidrott för unga



















Följare 19,5k