Polisjakt i Älvsjö
Älvsjö polisnotis Publicerad 08:01, 10 oktober 2020På fredagseftermiddagen stannade inte en fordonsförare på polismans tecken i Älvsjö. Då, klockan 15:13, påbörjade polisen ett förföljande av fordonet.
– Patrullen tappade kontakt med det aktuella fordonet och när flera patruller kom till området påträffades bilen tom vid stationen, skriver polisen på sin hemsida.
En hundpatrull beordrades till platsen som spårade från den övergivna bilen, samtidigt sökte andra polispatruller efter föraren.
Klockan 16:50 hade patrullerna talat med vittnen i anslutning till den påträffade bilen som berättade att fordonet körts vårdslöst på gång- och cykelvägar.
Ingen har dock skadats i samband med körningen.
– Föraren är inte påträffad, men på de uppgifter som framkommit kommer anmälan att skrivas om grov vårdslöshet i trafik.
Bilen togs i beslag för teknisk undersökning.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- De rödgröna planerar utvidga miljözonen – möts av kritik
- Först regissör, sedan skådespelare – Carl Fredriks intensiva teaterdag
- Konsumentverket: Grillborstar kan orsaka allvarliga skador
- Stopp i tågtrafiken efter olycka – då släpps trafiken på igen
- Efter nytt styre valts i Region Stockholm – oppositionen lovar hård granskning



















Följare 19,5k