Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Debatt: Så vill vi satsa på ökad trygghet – 6 punkter

Publicerad 07:15, 30 maj 2018

DEBATT.  I november 2017 fastslogs budgeten för 2018 i Stockholms stad. Majoriteten i stadshuset avsatte medel till en trygghetsfond för trygghetsskapande åtgärder. Det är märkligt att det är först nu, samma år det är val, som den socialdemokratiskt ledda majoriteten vaknat upp och ser problemen med otrygghet.

Enligt Stockholms stads trygghetsmätning upplever invånarna i Västertorp en större oro än genomsnittet av medborgarna gällande flera brott, bl a för våld eller överfall i den offentliga miljön och sexuella trakasserier. Där vill nu den rödgröna majoriteten anlägga en hundrastgård för 235 000 kronor för att öka tryggheten i området, och att medel ska tas från trygghetsfonden.

Moderaterna i stadsdelsnämnden är inte mot en hundrastgård men anser att det hade varit bättre att prioritera skattebetalarnas pengar för mer målmedvetna satsningar och åtgärder i stadsmiljön för att öka tryggheten. Satsningar som är beprövade och som har visat på resultat i minskad brottslighet och ökad trygghet.

Dessutom går det inte att göra punktinsatser som en enstaka hundrastgård utan det krävs en helhetsanalys och fler åtgärder för att öka tryggheten i ett område. Vi vill se mer målmedvetna satsningar på bl a;

1. Strategiskt placerade trygghetskameror.
2. Fler ordningsvakter.
3. Nolltolerans mot klotter, nedskräpning och skadegörelse – åtgärdas inom 24 timmar efter anmälan.
4. Utökade städinsatser på torg samt i parker och grönområden
5. Nolltolerans mot ordningsstörningar.
6. Bättre belysning och bättre skötsel av våra parker och gångstråk för att öka sikten.

Det är dessa saker som påverkar människors livskvalitet i vardagen och ska prioriteras. Allt för att invånare i Hägersten-Liljeholmen ska känna sig säkrare och tryggare.

Anette Hellström (M), gruppledare i Hägersten-Liljeholmens SDN

Susanne Sjöblom (M), ledamot i landstingsfullmäktige

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: