Förslag: Bygg om trappan vid Lärlingsbacken
Åsikter mälarhöjden Publicerad 12:01, 20 oktober 2021MEDBORGARFÖRSLAG. Jag vill lämna in ett medborgarförslag till stadsdelen om att bygga om trappan mellan
Mästarbacken och Lärlingsbacken i Hägersten till att också ha plats för en cykelväg/cykelramp.
För oss som bor i den delen av Mälarhöjden som vetter mot Bredäng är förskolan Hattis den närmaste förskolan och kortaste vägen dit är då via trappan mellan just Mästarbacken och Lärlingsbacken.
I dagsläget är det i princip omöjligt att ta sig upp- och ner för denna trappa med cykel och cykelvagn, varför man istället måste cykla den 500 meter längre sträckan via Ugglemossevägen. För egen del ökar det sträckan till förskolan från 1,1 km till 1,6 km – det vill säga en avsevärt längre sträcka.
LÄS ÄVEN: Förslag: Så kan tryggheten öka i Solbergaskogen
Stockholms stad säger sig vilja att föräldrar ska lämna sina barn vid förskola och skola genom att gå eller cykla istället för att ta bilen, men då måste ni också se till att det finns en fungerande infrastruktur för detta. En cykelväg som knyter samman västra delen av Mälarhöjden med de mer centrala delarna (det vill säga där förskola och även skola finns) vore ett steg i rätt riktning.
Karin Frick
Ärendet är uppe på kommande möte med Hägersten-Älvsjös stadsdelsnämnd.
Fler lokala nyheter i Hägersten-Älvsjö? Prenumerera på Bättre stadsdel (200kr/år)

Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k