Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

”Så kan två bad bli ett”

Publicerad 20:09, 2 oktober 2016

INSÄNDARE. I ett sammanträde med fastighetsnämnden och idrottsnämnden beslöts att fastighetskontoret tillsammans med idrottsförvaltningen skall utreda Liljeholmsbadets framtid. Taket för utredningskostnaderna sattes till en miljon kronor.

Samtidigt ska utredarna se över förutsättningar och intresse (vems?) att avyttra badet. Alternativen tycks vara : renovera, bygga nytt och/eller sälja.

Parallellt, enligt Stockholms stads exploateringskontor, pågår det diskussioner kring ett nytt detaljplan för området mellan Årstaängsvägens norra del och Marievikskajen. Ett nedsänkt bassängbad i Marievik, förmodligen där småbåtshamnen finns idag, är ett av flera utvecklingsmöjligheter.

Man kan undra om Liljeholmsbadets utredare känner till tankegången om bassängbadet, men nog vore det klokt att utreda alternativet ”Liljeholmsbadet i Marievik”. Tänk om man kunde kombinera ett bassängbad med ett varmbad för året runt bruk.

Ett utomhusbad skulle vara till glädje för oss som bor i Hägersten-Liljeholmen samt öka säkerheten för barnen som brukar bada från badbryggan vid Sjövikskajen.  Att flytta det renoverade badet eller återanvända delar av Liljeholmsbadet, i synnerhet själva ”huset”, i Marievik skulle vara en kulturgärning samt ge skäl för namnet ”Liljeholmsbadet”.

Michael Eyre

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: