Total lycka när plaskdammen fylls
aspudden Publicerad 14:35, 6 juni 2019På smällheta nationaldagsförmiddagen fylldes plaskdammen i Aspudden med vatten.
– Lyckan är total när man fyller parkens plaskis idag, skriver Ulrica Loeb i ett meddelande till Bättre stadsdels redaktion.
Plaskdammarna i Aspuddsparken, Vippan, Sannadalsparken, Svandammsparken och Arkenparken fylls successivt under perioden 3-7 juni.
Plaskdammen i Lugnet har en bottenskada som behöver repareras. Arbetet beräknas pågå under vecka 23-25, så den kommer preliminärt fyllas först den 24 juni, meddelar stadsdelskontoret.
Under sommarsäsongen, till och med vecka 34, har plaskdammarna tillsyn två gånger dagligen och rengörs en gång i veckan. Vattnet renas i ett reningsverk och kloreras.
Den 1 juni öppnade även strand- och bryggbaden Örnsbergsbadet, Gröndals brygga och Trekantens strandbad.
Prover på vattenkvaliteten tas regelbundet under säsongen. Resultaten av provtagningarna anslås på badplatsen och på stockholm.se.
Bild: Ulrica Loeb
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Barn smakade på misstänkt narkotika på skola i Älvsjö – fyra till sjukhus
- Här är Region Stockholms nya politiska styre – så vill de fem utveckla vården och kollektivtrafiken
- De öppnar en ny kulturinstitution i Västertorp
- 26-åring åtalas för mord på Mälarhöjdens IP och mordförsök på Hägerstensåsen
- Debatt: Bygghetsen i Hägersten fortsätter



















Följare 19,5k