
Ny stor förskola på gång i Axelsberg
axelsbergTill hösten kan den nya privata förskolan för 120 elever stå färdig i Axelsberg.
Röjningsarbetet inför förskoleföretaget Pysslingens nya förskola Typografen vid Gösta Ekmans väg i Axelsberg startade i veckan.
Förskolan ska enligt uppgift ha åtta avdelningar och kommer att rymma 120 elever. Verksamheten kommer att hållas i en fristående byggnad.
– Skolans gård ska till stora delar ha ett naturligt utseende med naturmark, en gammal ek och noga utvalda material för lekutrustning. Barnen uppmuntras till att lära sig mera om växter bland annat genom användning av de odlingslådor som ska finnas på gården, skriver fastighetsutvecklingsbolaget, som driver projektet, Turako på sin hemsida.
Skolan är en del av planområdet Stjernströms väg med 55 bostäder fördelat på två flerbostadshus, i huvudsak i tre till fyra våningar, samt förskolan med åtta avdelningar.
Samtidigt ska trafiksäkerheten för gångtrafikanter bli bättre, en lekplats byggs, en bollplan rustas och tillgängligheten till naturområdet säkras och förbättras.
Förskolan ska vara energieffektiv, ha en modern arkitektur och utformas för att passa in på en tomt med delvis kraftig lutning och ett flertal värdefulla ekar som ska bevaras. Arkitekt är Zin arkitektur.
– Fasader med lekfull fönstersättning och taklandskap i dynamiska former, står det på arkitektkontorets hemsida.
Går bygget av förskolan som planerat kommer skolan att stå färdig i november.
Text: Adam Ekstrand
Bild: Zin arkitektur, Privat
Läs mer:
Mest lästa:
- Skjutning vid Mälarhöjdens IP – ung man död
- Vittne: Jag såg pojken skjutas – försökte göra hjärt- och lungräddning
- Polisen söker vittnen i samband med mordet vid idrottsplatsen – bil har observerats
- Efter dödsskjutningen: Här finns krisstöd och trygghetsskapande åtgärder
- Fullsatt vid möte om nya Lövholmen – dessa frågor ställdes
- Förslag: Tallarna på Hägerstensvägen bör avlägsnas
Följare 19,5k