
Polisen: Så liten är narkotikahandeln i Axelsberg
axelsbergI augusti fick Bättre stadsdel tips från läsare om att förekom öppen droghandel i Hägersten och Axelberg. Polisen bekräftade då uppgifterna, vilket resulterade i att Sverigedemokraterna lämnade in en skrivelse till stadsdelsnämnden med frågor om otrygghet och droghandel i stadsdelsområdet.
Svaret på skrivelsen har nu kommit från stadsdelen. Där beskrivs hur socialkontoret jobbar tillsammans med polisen, bland annat vilka trygghetsskapande och brottsförebyggande åtgärder som används.
“Den vidtalade droghandeln i Axelsberg är ett gott exempel, där aktivt fältförlagt arbete inom socialtjänsten varit av betydelse för att gärningsmännen slutligen greps och kunde lagföras” står det i tjänsteutlåtandet som Clas Cederlid handlägger.
LÄS ÄVEN: Boende i Axelsberg: Här säljs knark helt öppet – var är polisen?
![Clas-Cederlid_1920x1222 [1]](https://www.battrestadsdel.se/wp-content/uploads/2018/11/clas-cederlid_1920x1222-1-200x200.jpg)
Clas Cederlid är så kallad preventionssamordnare på Hägersten-Älvsjö stadsdelsförvaltning och han jobbar med brottsförebyggande frågor på socialkontoret.
På vilket sätt spelade socialtjänsten och fältarbetarna en roll inför detta gripande? När och hur gick det till? Vilka straff fick de gripna?
– I vår samverkan så jobbar vi bland annat med att dela information. Socialtjänstens arbete på fältet och dess observationer och information hjälpte polisen att identifiera personer som handlade med narkotika. Övriga frågor är sådana som stadsdelsförvaltningen inte kan svara på, säger Clas Cederlid.
Men polisen känner inte till något sådant gripande. Christoffer Peyre är kommunpolis i Skärholmens polisdistrikt där Hägersten ingår.
– Det finns inga ärenden i Axelsberg som gäller narkotika, där vare sig fältare eller socialtjänst varit delaktiga inför något gripande, skriver Christoffer Peyre i ett mejl till Bättre stadsdel efter att ha kontrollerat hela året tillsammans med gruppchefen för deras spangrupp.

Christoffer uppger att under första halvåret och sommaren finns det nästan inga ärenden som gäller narkotika i Axelsberg. Det handlar om färre än fem ärenden, vilka polis initierat samtliga eller där allmänhet hittat eller påträffat narkotika i miljön.
– Vi rapporterade en säljare inne på caféet under tidig sommar. Men då var det jag själv som tog dit kollegor under min lediga tid, efter ett tips från en i området. Har alltså ingen data om detta, säger Christoffer Peyre.
Clas Cederlid understryker att samarbetet mellan socialkontor och polisen är bra, just i detta fall hade fältare sett narkotikaförsäljning och därefter tipsat polisen och vid husrannsakan hittades bland annat droger. Det har aldrig varit frågan om att fältarna vara delaktiga i något gripande.
Ärendet är uppe på mötet med Hägersten-Älvsjös stadsdelsnämnd som hålls på torsdagskvällen.
Fler lokala nyheter i Hägersten-Älvsjö? Prenumerera på Bättre stadsdel (200kr/år)
Läs mer:
Mest lästa:
- Kvinna och barn döda efter våldsdåd i Mälarhöjden – kyrkan håller öppet
- Stor polisinsats i Mälarhöjden – en man gripen
- Ny chef i Liljeholmsgallerian: Dröm som gått i uppfyllelse
- Sushikedja öppnat vid Telefonplan – vill skapa en känsla av Medborgarplatsen
- SL om globala klimattoppmötet i Älvsjö: Undvik bussen – ta cykeln
- Gäng misshandlade man i Liljeholmshamnen
Följare 19,5k