Föräldrar om att Ekensbergsskolan räddas: Därför är vi oerhört glada – detta händer nu
ekensberg Publicerad 14:34, 14 februari 2024Ekensbergsskolan blir kvar. Det skriver Socialdemokraterna och Moderaterna i Stockholm i ett gemensamt pressmeddelande.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Prenumerera gärna. Välkommen att prenumerera här.
“På utbildningsnämndens sammanträde den 22 februari lägger det rödgröna styret och Moderaterna fram ett gemensamt beslut om att uppdra utbildningsförvaltningen att utreda en ny eller renoverad skola i Ekensberg”, skriver S och M.
LÄS ÄVEN: Förslag: Ekensbergsskolan läggs ner – föräldrar i chock
Liberalerna, Centerpartiet och Kristdemokraterna ställer sig positiva till inriktningen om en ny skola i Ekensberg och har för avsikt att rösta för förslaget.
Sandra Hess är en av föräldrarna som drivit frågan att skolan ska få finnas kvar. Hon och de andra föräldrarna gillar beskedet.
– Vi är oerhört glada och lättade över detta besked. En stor eloge till alla som tillsammans har bidragit till att politikerna förstått vidden av det föreslagna beslutet. Vi är många som kämpat och lagt oerhört mycket tid och engagemang för att stoppa en stängning. Att vi nu har nått fram och fått till en förändring visar att det lönar sig. Demokrati i en av sina finaste former när vi medborgare får vara med och påverka vår miljö, säger Sandra Hess.
LÄS ÄVEN: Politikerna säger ja till skolnedläggning – föräldrar ger inte upp: Arbetet går vidare
Det var i samband med att utbildningsförvaltningen i våras föreslog en nedläggning av Ekensbergsskolan i Gröndal. Sedan dess har frågan om skolans framtid diskuterats.
Ekensbergsskolan är en F-5 skola i Gröndal med cirka 220 elever. Partierna skriver att skolan är idag i dåligt skick och i stort behov av underhåll. Idag bedömer både utbildningsförvaltningen och fastighetsägaren SISAB att det är riskabelt att låta eleverna vara kvar i den permanenta byggnaden utan åtgärder.
Utbildningsförvaltningen ska nu ställa upp tillfälliga paviljonger vid Blommensbergsskolan dit eleverna kan evakueras i väntan på en ny eller renoverad skola i Ekensberg.
Emilia Bjuggren (S) är skolborgarråd i Stockholm.
– Jag har under året ägnat mycket tid och engagemang åt att sätta mig in i förutsättningarna för Ekensbergsskolan. I mötet med vårdnadshavare och boende i området har det blivit uppenbart att skolan spelar en viktig roll för lokalsamhället och att den håller hög kvalitet med en engagerad skolledning och lärare, kommenterar Emilia Bjuggren och fortsätter:

– Även om elevantalen under kommande decennium ser ut att sjunka ser jag ett stort värde i att ha kvar en välfungerande skola i ett populärt bostadsområde. När det gäller skolplaneringen måste vi hålla lång sikt.
Oppositionsborgarrådet Andréa Hedin (M) är inne på samma spår.
– Sedan våren 2023 har jag krokat arm med vårdnadshavande och närboende om Ekensbergsskolans framtid. Det här handlar också om stadsdelens attraktivitet och elevernas möjlighet till en unik och bra skolmiljö, kommenterar Andréa Hedin och fortsätter:

– För mig har det varit tydligt att en ny skola behöver vara på plats sedan lång tid tillbaka. Jag är därför glad över att vi gemensamt har fattat en blocköverskridande överenskommelse kring skolans framtid,
Partierna skriver att utbildningsförvaltningen nu får i uppdrag att till nämnden senast våren 2025 återkomma med ett förslag på en ny och/eller renoverad skola på den plats Ekensbergsskolan står idag. I förslaget ska förvaltningen tydligt redogöra för vilka för- och nackdelar det finns med att ha en F-3 eller F-6-skola på platsen, samt om denna verksamhetsmässigt kan hänga samman med Blommensbergsskolan för att kunna samnyttja strategiska funktioner.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Prenumerera gärna. Välkommen att prenumerera här.
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k