Kritik mot gles trafik på buss 133 – många fler resenärer – ändring på gång
ekensberg gröndal liljeholmen Publicerad 16:49, 28 februari 2026Nu kommer kritik mot den minskade turtätheten på buss 133 mellan Liljeholmen och Ekensberg. Bättre stadsdel har följt med på en resa för att undersöka hur trafiken fungerar i praktiken och mötte resenärer som vittnar om trängsel och långa väntetider.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
För att ta reda på hur situationen upplevs i vardagen bestämde sig Bättre stadsdel för att testa att resa med buss 133 en förmiddag mitt i veckan.
Bussen som enligt tidtabellen skulle avgå klockan 09.35, anlände redo att plocka upp människor redan 09.31. Trots att den denna gång var i tid berättar flera resenärer att förseningar är vanliga.
I rusningstid går bussen var tionde minut, under mellanperioder var tjugonde minut och under lågtrafik var trettionde minut. Vid halv tiotiden på förmiddagen, då besöket genomfördes, trafikeras linjen var tjugonde minut.
En kvinna som väntar på bussen vid Liljeholmen menar att halvtimmestrafiken är ett stort problem.
– När den går var trettionde minut är det alldeles för sällan. Var femtonde minut hade känts mer rimligt, säger hon.

Josefine, som bor i Ekensberg, delar den bilden.
– När bussen går var tionde minut fungerar det okej, men det är ofta väldigt trångt. Det hade gärna fått vara längre bussar så att alla får plats. När det är var 20:e och 30:e minut är det alldeles för långt emellan, säger Josefine.
Hon menar också att problemen har ökat i takt med att området har vuxit.
– Det är sedan de byggde nya hus vid Gröndals brygga som det blivit ett problem. Det är mycket fler människor nu.

När bussen avgår från Liljeholmen kliver ett tiotal personer ombord. Resan till Ekensberg tar omkring tolv minuter. Under färden fylls bussen successivt på, och vid ankomsten är nästan alla sittplatser upptagna. Flera resenärer står upp, trots att det räknas vara mellanperiod.
Samma mönster upprepas på vägen tillbaka mot Liljeholmen. En kvinna som kliver av där uttrycker även hon missnöje.
– Jag tycker det är bra att detta lyfts. Bussen kommer inte tillräckligt ofta, och den är sällan i tid. Jag blir ofta sen till jobbet och måste ibland ta taxi, vilket inte är hållbart. Sånt här ska bara fungera, säger hon.

Gröndalsbon Susanne Sjöblom (M) som sitter i Regionfullmäktige är kritisk till turtätheten.
– För många människor är buss 133 bokstavligen skillnaden mellan att kunna ta sig till jobbet, till skolan, till vårdcentralen – eller inte alls, säger Susanne Sjöblom (M) och har skickat in en interpellation till fullmäktige i Region Stockholm.
Susanne Sjöblom lyfter fram att linjen är den enda kollektivtrafikförbindelsen till Ekensberg, och en avgörande livlina för många invånare. Enligt henne strider förändringarna mot vallöften om bättre kollektivtrafik och riskerar att få negativa konsekvenser för både resenärer och klimatmål.
Sammantaget visar både resenärernas erfarenheter och Sjöbloms kritik att buss 133 spelar en avgörande roll i många människors vardag. Frågan om turtätheten har därför blivit mer än en politisk diskussion – den handlar om möjligheten att få livspusslet att gå ihop.
I ett svar på interpellationen är det Anton Fendert (MP), dåvarande trafikregionråd, som bemöter kritiken. Han pekar på justeringar som gjordes mot bakgrund av ett kraftigt minskat resande efter pandemin och ett stort ekonomiskt underskott inom kollektivtrafiken.
Enligt honom ligger efterfrågan långt under nivåerna före pandemin, samtidigt som hemarbete är vanligare, vilket gör att trafiken har anpassats efter det faktiska resandet för att få ekonomin i balans.
Samtidigt framhåller han att resandet på linje 133 har ökat igen de senaste åren. Därför planeras nu en förstärkning inför 2026, med tätare turer i rusningstid och fler avgångar på vardagar. Totalt ska trafiken utökas med 24 turer per dag, och under högtrafik ska bussen gå var 7,5 minut, med målet att minska trängseln och göra resorna mer pålitliga.
LÄS ÄVEN: Stor oro för olyckor vid ny busshållplats i Liljeholmen: Där får man inte gå
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Nästan hela Mälaräng pausas – detta gäller nu
- Man onanerade framför barn i Västberga
- Ny film om rivna kulturhuset i Hägersten: Symbol
- Nytt byggförslag vid Trekantsparken – möter kritik från grannar: Vi förlorar kvällssolen
- Ny metod för snöröjningen i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen – så ska det bli bättre





















Följare 19,5k