
“Vi är optimistiska att kaféet blir permanent”
gröndalMÅNADENS PROFIL. Räknat i antal likes på Facebook, om man får göra så, är Café Cul de Sac nere vid Gröndals hamn ett jättepopulärt fik.
Men det är inte bara antal klick som gör att Bättre Stadsdel har äran att presentera augusti månads profil – Louise (Lou Lou) Fägerblad och hennes kollega Lucinda Illernäs – två tjejer som utstrålar en ‘je ne sais quoi’-glädje och ‘joie de vivre’.
Cul de Sacs kunder har bara gott att säga om fiket:
“Äntligen en spontan alternativ
Cul de Sac betyder återvändsgränd på franska. Fikets namn är taget från Roman Polanskis film med samma titel. Kaféet startades 2011 och ligger vid Gröndals Båtklubb, vid klubbens upptagningsplats, som hyrs från Stockholm Stad via Idrottsförvaltningen.
Det finns bord, stolar, parasoll, grill, boulebana, badplatser och mängder av båtar. Köket är egentligen en lilamålad food truck som tyvärr har sett bättre dagar som transportmedel, och måste bogseras bort efter sommaren. Än så länge är Café Cul de Sac ett sommarkafé, öppet från 15 maj till 15 september.
– Jag tror att folk gillar oss för att vi ligger lite utanför den svenska normen. Vi försöka vara öppna och välkomnande även mot de som kommer med take-out och sitter i våra stolar. Vi har inte varit så mediekunniga men folk har hittat hit ändå. Det är jättekul. Vi tackar för uppskattningen, säger Lou Lou.
Både Lou Lou och Lucinda har tidigare jobbat inom restaurangbranschen och jobbar vanligtvis med event och så kallade pop-up verksamheter, samt design. Båda bor idag i SoFo på Söder även om Lou Lou är uppvuxen i Aspudden.
Men efter fyra säsonger med Café Cul de Sac, en inrättning som måste byggas och nedmonteras varje år, och dessutom transporteras bort, vill båda hitta en mer permanent lösning. Samtidigt finns enorma byggplaner i området runt omkring.
– Vi vet inte vad som ska hända med den här platsen i framtiden. Men vi är optimistiska.
Text och foto: Alex Farnsworth
Månadens profil
Namn: Louise (Lou Lou) Fägerblad
Driver: Café Cul de Sac
Växt upp: Aspudden
Bor: Sofo
Hoppas på: Att Cul de Sac ska bli ett åretrunt kafé
Läs mer:
Mest lästa:
- Så blev Västertorps vintagebutik vinnare under pandemin
- Misstänkt mord i Mälarhöjden – 80-årig kvinna gripen
- Gröndalsbo och tidigare ståuppkomiker vikarierar som rikdagsledamot
- Isbanor och skidspår öppnar – skridskopremiär i Aspudden
- De kämpar för att minska trängseln på Årstabron
- Covidläget just nu: Sjukvårdsbehovet fortsätter minska – höjd beredskap
Följare 19,5k