Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Så röstade dina grannar i EU-valet

Preliminär röstfördelning i kommunvalkrets 5 Västra Söderort (Hägersten, Brännkyrka och Skärholmen) i valet till EU-parlamentet. 95 av 96 valdistrikt räknade kl 23.

Socialdemokraterna är största parti med 21,6%, MP näst största med 20,6% och V tredje störst med 14%. C och V ökar mest medan Fi och L minskar mest.

Förk.PartiAntal2019Andel2019Förändring+/-
MModeraterna902813,4%+2,4
CCenterpartiet65329,7%+6,0
LLiberalerna
31654,7%-4,8
KDKristdemokraterna30614,5%+1,5
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1454521,6%+3,1
VVänsterpartiet942814,0%+4,8
MPMiljöpartiet de gröna1351520,1%-3,3
SDSverigedemokraterna55718,3%+2,6
FIFeministiskt initiativ11981,8%-10,7
Valdeltagandet i västra söderort 2019 är 57,9% mot 54,5% 2014

För mer detaljerade resultat, se valmyndighetens hemsida

Preliminära valresultatet för hela landet (%):

  • Socialdemokraterna: 23,7
  • Moderaterna: 16,7
  • Sverigedemokraterna: 15,6
  • Centerpartiet: 10,7
  • Miljöpartiet: 11,4
  • Kristdemokraterna: 8,6
  • Vänsterpartiet: 6,8
  • Liberalerna: 4,1
  • Feministiskt initiativ: 0,8

Publicerad 23:58, 26 maj 2019
Annons:
Annons:

Gillar du det du läser? Swisha en peng till: 123 086 79 86  

eller donera via PayPal:
KALENDER: HÄNDER NÄRA DIG
  1. Mälarhöjdens friluftsteater: Far & Flyg med Alfons Åberg

    10 augusti kl.13:00 - 14:00
  2. Svandammsfesten 2019

    10 augusti kl.14:00 - 18:00
  3. Vinterviken Country & Bluegrass 2019

    10 augusti kl.17:00 - 23:00
MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Stöd logoBättre Stadsdel

Gillar du det du läser? Swisha en peng till: 123 086 79 86  

eller donera via PayPal:
Dagens Fråga

Vad tycker du om den nya gråa färgen på höghuset i Axelsberg?

View Results

Loading ... Loading ...

Publicerad 14:20, 13 oktober 2017
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: