Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Så röstade dina grannar i EU-valet

Preliminär röstfördelning i kommunvalkrets 5 Västra Söderort (Hägersten, Brännkyrka och Skärholmen) i valet till EU-parlamentet. 95 av 96 valdistrikt räknade kl 23.

Socialdemokraterna är största parti med 21,6%, MP näst största med 20,6% och V tredje störst med 14%. C och V ökar mest medan Fi och L minskar mest.

Förk.PartiAntal2019Andel2019Förändring+/-
MModeraterna902813,4%+2,4
CCenterpartiet65329,7%+6,0
LLiberalerna
31654,7%-4,8
KDKristdemokraterna30614,5%+1,5
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1454521,6%+3,1
VVänsterpartiet942814,0%+4,8
MPMiljöpartiet de gröna1351520,1%-3,3
SDSverigedemokraterna55718,3%+2,6
FIFeministiskt initiativ11981,8%-10,7
Valdeltagandet i västra söderort 2019 är 57,9% mot 54,5% 2014

För mer detaljerade resultat, se valmyndighetens hemsida

Preliminära valresultatet för hela landet (%):

  • Socialdemokraterna: 23,7
  • Moderaterna: 16,7
  • Sverigedemokraterna: 15,6
  • Centerpartiet: 10,7
  • Miljöpartiet: 11,4
  • Kristdemokraterna: 8,6
  • Vänsterpartiet: 6,8
  • Liberalerna: 4,1
  • Feministiskt initiativ: 0,8

Publicerad 23:58, 26 maj 2019
Annons:
Annons:

Gillar du det du läser? Swisha en peng till: 123 086 79 86  

eller donera via PayPal:
MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Stöd logoBättre Stadsdel

Gillar du det du läser? Swisha en peng till: 123 086 79 86  

eller donera via PayPal:
Dagens Fråga

Dagens fråga: Glasspriserna stiger, hur påverkar det ditt glassintag?

Rode Lennartsdotter 

– Jag gillar glass, priserna kommer inte att påverka mitt glassintag alls.

Patrik Järvstrand

– Nej, mitt glassintag kommer inte påverkas av priserna. Te och glass är det sätt för mig att koppla av på kvällarna

LÄS ÄVEN: Dagens fråga: Vad tycker du om planerna att bygga ett 24-vånings hus i Axelsberg?

Anette Bodingh

– Jag äter inte glass så ofta men när jag väl tänker köpa mig en glass så kommer priset inte att påverka mig. 

Du prenumererar väl på Bättre stadsdel? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera härTack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se

Publicerad 10:11, 19 maj 2022
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: