
“Fruktansvärt roligt att få inblick i en kultur vi gillar”
liljeholmenIDEELLA IDÉER. Det finns många bytes- och säljes-sidor på Facebook à la Blocket – men få auktionssidor.
Och i det finns ännu färre sidor där alla pengar som dras in går till välgörenhet.
Nyligen startade Liljeholmskillarna Oskar Karlsson och Erik Keding Faceboosidan Graffiti för Välgörenhet.
– Vi hjälper till för att hjälpa till, säger Oskar.
Deras idé är minst sagt originell.
De ger kända graffitikonstnärer som Milk, Triss, Dasc och Hukish gratis 22 x 27 cm dukar att måla precis vad de vill på.
Sedan utannonserar de den färdiga målningen på Facebook och Instagram där budgivningen startar på 300 kronor. På två veckor har fyra tavlor sålt för över 500 kr styck och alla pengar har de skänkt till Cancerförbundet och Naturvårdsverket, för att nämna två exempel.
Det är konstnären själv som skänker sitt verk och bestämmer till vem pengarna ska gå.
– Vi tjänar noll kronor på det. Egentligen går det back. Vi till och med köper dukarna och kör runt och levererar allting, säger Oskar som är fritidspedagog. Konstnären kan måla vilken motiv han eller hon vill, bara att den har en igenkänningsfaktor.
– Det är tidskrävande men fruktansvärt rolig att få inblick in en kultur vi tycker om och dessutom kunna bidra till välgörenhet, säger Erik som jobbar som konferensvärd.
Erik och Oskar lärde känna varandra genom familjen och både har en passion för graffiti, konst och musik.
– Graffiti är en underrepresenterad konstform och det borde finnas mer av det.
Från starten har runt 50 dukar delats ut till olika graffitikonstnärer.
Alla tavlor kommer upp så småningom på Facebook och Instagram för att auktioneras ut.
Text och foto: Alex Farnsworth
Läs mer:
Mest lästa:
- Samråd med många synpunkter: Tänk på detta när nya t-banan till Älvsjö planeras
- Idrottsrörelsen hoppas på nya rekommendationer – även för äldre ungdomar
- Gymnasieelever får återvända till skolan – på deltid
- Barnboksdebut med morfars historier
- Frälsningsarmén öppnar nytt härbärge för EU-migranter i Liljeholmen
- Krönika: Coronakrisen i Hägersten gör mig till expert att fatta beslut
Följare 19,5k