
Gallerian: ”Det ska bli mer södervibbar här”
liljeholmen Publicerad 20:47, 21 oktober 2019Liljeholmstorget Galleria fyller tio år i helgen och nu satsar man på fler restauranger.
Under hösten öppnar nya butiker som Partyland och Happy Food Store och sedan öppningen 2009 har gallerian ökat omsättningen med cirka 40 procent. Samtidigt har besökarantalet ökat med drygt 20 procent till nästan 10 miljoner besökare per år.
Framöver ska ägarna Citycon fokusera på ett starkare restaurangutbud med fler miljöer för umgänge, skriver Citycon i ett pressmeddelande.
– Vi har haft en dialog med boende i området och de önskar fler trevliga restauranger och mötesplatser så att Liljeholmstorget blir en plats där man vill hänga mer. Vi har tagit intryck och nästa år vill vi lyfta fram maten och mötena. Det ska bli mer södervibbar här, kommenterar Salla Suonperä, centrumchef på Citycon.
Som Bättre stadsdel tidigare rapporterat ska Liljeholmstorget utvecklas genom en överdäckning av tunnelbanespåret, vilket skapar utrymme för bostäder, kontor och fler verksamheter inom service och kultur. Citycon har tilldelats markanvisning och stadsbyggnadskontoret håller på att fram en detaljplan över området.
Den 25-26 oktober firar Liljeholmtorget Galleria 10 årsjubileum med en stor fest för alla besökare i gallerian
Läs mer:
Mest lästa:
- Debatt: Bostadsrättsföreningar känner sig maktlösa mot Stockholms stad: Maktmissbruk
- Knivman fångad av polis
- Förslag: Så kan Folk i Skärholmen bli ännu bättre
- Krönika: Min förutsägelse om Benjamin Bünyamin Dousa slog in – han är ett föredöme
- Het diskussion om byggplanerna i Västertorpsparken: Hoppas vansinnet stoppas
Följare 19,5k