Gallerian vill bygga biograf i Liljeholmen
liljeholmen Publicerad 15:58, 7 maj 2018Det kan bli en biograf i Liljeholmen när gallerian bygger ut. Det säger Citycon som äger gallerian.
Citycon och Stockholms stad har kommit en bit i diskussionerna kring en utbyggnad av gallerian i Liljeholmen. Det säger Martin Kjellman, affärsområdeschef på Citycon.
– Vi pratar med kommunen om att få igång en detaljplan som innebär nya bostäder och kontor. Där vill vi också få till en biograf och bibliotek. Vår vilja är väldigt hög för att bygga och Stockholms stad har också tagit tag i saken. Vi har en hel del arbetsmaterial med kommunen, säger Martin Kjellman.
En bio i området är efterlängtad. När Bättre stadsdel ställde frågan till läsarna vad de vill se i en utbyggd galleria hamnade en bio på första plats, en saluhall och bibliotek kom strax därefter.
Enligt Citycon står biografoperatörerna mer eller mindre i kö för att få finnas i Liljeholmen.
Mer om projektet att bygga ut gallerian finns här.
Text: Olger Proko
Bild: Alexander Farnsworth
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Ny stadsdel på gång i Kungens kurva – 1600 bostäder kan byggas
- Händer i helgen 5-7 juni i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen: 14 tips – firande av Nationaldagen
- Ny VM-låt spelas in på Älvsjö IP: Platsen har en speciell betydelse
- Ny plan: Så kan nya Kungens kurva se ut – tyck till
- Lyckat skräpdyk i Årstadal




















Följare 19,5k