Gratis korv och glass när Liljeholmens grill firade: Folk har visat mycket solidaritet
liljeholmen Publicerad 09:35, 13 september 2023Under det senaste året har Liljeholmens grill hotats av nedläggning. Det hela beror på att både gallerian och tunnelbanan i Liljeholmen planerats att byggas ut.
Då grillen ligger däremellan har ägaren, Tandogan Uysal, inte fått några garantier på att kiosken kommer kunna stå kvar. Men nu har beskedet kommit.
– Tillståndet har förlängts till 2025. Om det startas ett nytt projekt här kan vi ändå stanna tills vidare, säger han.

Om gallerians ägare eller Stockholms stad behöver nyttja ytan där grillen står, får den en ny plats på torget. Tandogan Uysal har nu fått lite andrum och han är tacksam till alla som velat hjälpa till.
– Vi tycker att det känns bra. Över 2000 personer har skrivit på en protestlista så det är många som engagerat sig. Folk har visat mycket solidaritet, säger Tandogan som är utbildad journalist och jobbade tidigare på Sveriges radio.
Under söndagen mellan klockan 15-16 firades beslutet på Liljeholmens grill. Som ett tack till de som skrivit på uppropet eller engagerat sig på annat sätt bjöd Tandogan Uysal på korv och glass.
– De är också glada. Det är bra att vi har ett samarbete med folket och våra kunder, säger han.

Tandogan Uysal köpte kiosken 2003 och har varit nära att få stänga en gång tidigare.
För tio år sedan skulle bygglovet inte förlängas, något som även då resulterade i en protestlista som skrevs på av 1000 personer.
– Var tionde år kämpar vi med samma fråga. Vi kämpar fredligt, säger Tandogan Uysal.

Enligt Tandogan fyller även grillen fyller en viktig funktion i Liljeholmen.
– Vi har öppet på natten så vi gör samhället en service. Vilka kommer och handlar mitt i natten? Polisen, vakter och vanligt folk. Liljeholmens grill är en pärla på torget, säger han.
Bild: Privat
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Prenumerera gärna, det gör du här.
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k