Inga snabba klipp här
Liljeholmskajen Publicerad 20:11, 19 mars 2017PÅ MIN GATA. ”När är jag säger till min fru ”Jag ska gå och klippa mig” brukar hon räkna med att jag är hemma igen efter en halvtimme. Oftast droppar jag in, men om frisören är upptagen bokar jag tid och är åter i bostaden inom 10 minuter. Denna gång ringde hon efter en timme och undrade vart jag hade tagit vägen.

Före klippning
Vi har fått en ny barberare i mitt område och jag ville se hur han skulle klippa mig. Magnus Ström utbildade sig som hårfrisör/ barberare för trettio år sedan så han hade goda förutsättningar att ta hand om lite hår och mycket skägg tänkte jag.

Det tog sin tid, Magnus jobbade noggrant med att få fram bästa möjliga resultat. Inte billigt – men riktigt bra blev det.

Efter klippning
Hustrun blev nöjd, ”bästa någonsin.” Släkt och vänner tycker likaså. Hoppas Magnus stannar länge på salong Sober.
Sobers Facebooksida
Kajenbon Michael Eyre är redaktör på Bättre stadsdel
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- De rödgröna planerar utvidga miljözonen – möts av kritik
- Stopp i tågtrafiken efter olycka – då släpps trafiken på igen
- Konsumentverket: Grillborstar kan orsaka allvarliga skador
- Först regissör, sedan skådespelare – Carl Fredriks intensiva teaterdag
- Efter nytt styre valts i Region Stockholm – oppositionen lovar hård granskning




















Följare 19,5k