Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Nej till byggnadsminne av Hillfon-ateljé

Publicerad 00:16, 14 maj 2017

Länsstyrelsen avslår den väckta frågan om byggnadsminnesförklaring av keramikern Hertha Hillfons ateljé och verkstad.

Bättre stadsdel rapporterade nyligen om att en ansökan om byggnadsminne av Hertha Hillfons ateljé i Mälarhöjden. Enligt länsstyrelsens bedömning bär fastigheten Köttmånglaren 30 på stora kulturhistoriska värden, men de uppfyller inte kulturmiljölagens krav på byggnadsminnen.

Anna Fredriksson, en av de drivande i ärendet är mycket besviken.

– Jag är ledsen. Vi har gjort det vi kunnat när vi skickat in ansökan. Det är tråkigt att inga instanser med makt att besluta är mer drivande. Personligen är jag väldigt besviken över hela processen.

Enligt länsstyrelsen kvarstår inte längre ateljéhemmet i sin helhet. Villan med ateljétillbyggnad har byggts om till bostadsrätter och därför har heller inte trädgården sin ursprungliga utbredning.

Länsstyrelsens bedömning är att det är ateljéns interiör som bär på de högsta kulturhistoriska värdena. Medveten utformning och detaljer i robusta material avspeglar en ambitionsnivå med personliga förtecken. Men de interiöra delarna bedöms inte vara av sådan verkshöjd att de ensamma kan utgöra grunden för en byggnadsminnesförklaring.

Beslutet hindrar dock inte att Länsstyrelsen vid ett senare tillfälle, efter ansökan eller på eget initiativ, åter kan ta upp frågan till behandling.

 

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: