
De öppnar snälla bageriet Gunnel & Ruth
midsommarkransenDen 1 juni tog nya ägare över Konditori Kalaskransen i Midsommarkransen. Konditoriet och en delvis ny inriktning med nya namnet Gunnel & Ruth.
De nya ägarna Gustav Hellström och Elsa Sundell är bagare respektive kock och konditor.
– Gunnel & Ruth kommer att vara ett snällt bageri. Snällt för de som jobbar där, de som besöker det, djuren och människorna som står bakom råvarorna och snällt för klimatet och planeten, säger Gustav och Elsa som själva bor i Årsta.
LÄS ÄVEN: Kalaskransen öppnar igen
Att tillvarata på det som finns är något som de nya ägarna tycker är viktigt:
– Och, kanske viktigast av allt, vi tror mycket på att gå tillbaka till tänket som de hade då; att ta tillvara på det som finns, att inte slänga mat och att använda det som är i säsong och förädla råvarorna som är i säsong just nu så att de håller längre.
Vad kommer namnet Gunnel & Ruth ifrån?
– Namnet valde vi av flera anledningar: först och främst så vill vi hylla två personer som varit viktiga matpersoner för oss: Gunnel som är Gustavs farmor och Ruth som är Elsas mormor. Men också för att vi vill hylla kvinnorna i tidigare generationer som haft så otroligt mycket kunskap om matlagning och bakning, men som vars kunskap många gånger blivit tagen för givet, säger de.
Nu håller lokalen på att renoveras och målas om. Provbakning kommer också att ske fram tills de öppnar senare i juni.
Text: Olger Proko
Läs mer:
Mest lästa:
- The donut city kickar in: I Aspudden vill man vara
- De öppnar Sneakerstvätten – nu hägrar Hägersten
- Vaccinkrönika: Så ser min resa ut mot dos 2
- Förslag: Hyreshus flyttas från grönområde – 100 bostäder kan byggas i Fruängen
- Villaägare cyklade efter inbrottstjuv
- Därför vill Emelie Muntrakis starta en waldorfskola i Hägersten
Följare 19,5k