Kvinna i Midsommarkransen misshandlad – man anhållen misstänkt för mordförsök
midsommarkransen polisnotis Publicerad 14:07, 10 augusti 2025Tidigt på söndagsmorgonen larmas polis och ambulans till en bostad i Midsommarkransen. En kvinna har misshandlats av en person hon har haft en nära relation med.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Larmet kom klockan 03:33.
– Efter en sökinsats av flera polispatruller lokaliseras och grips en man i 25-årsåldern. Mannen är misstänkt för mordförsök på kvinnan, skriver polisen på sin hemsida.
Kvinnan fördes till sjukhus för vård och enligt P4 Stockholm är hennes skador inte livshotande.
En förundersökning om mordförsök inleddes och under söndagsförmiddagen fattade åklagare beslut om att anhålla mannen.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:

















Följare 19,5k