Tre nya restauranger öppnar vid Telefonplan
midsommarkransen Publicerad 20:04, 25 januari 2021Telefonplan får tre nya restauranger i nya kvarteret som nu byggs upp mitt emot Konstfack.
Förutom Sushi Rebellion ska restaurangerna Bankomat och Brödernas flytta in vid det nya torget. Krogkedjorna Bankomat och Brödernas ägs och drivs av bröderna och krogentreprenörerna Jonas och Joakim Wiklander med föräldrar.
LÄS ÄVEN: Bankomat öppnar ny restaurang på kajen
Kvarterskrogen Bankomat finns idag på Liljeholmskajen vid Sjövikstorget och Brödernas med över 20 restauranger runt om i Sverige serverar hamburgare, pizza och sallader.
– De tillträder sina lokaler i januari 2022 men exakt när de väljer att öppna har jag inte information om just nu. Våren 2022 är bästa svaret för deras öppning i nuläget, säger Anna Larsson, biträdande projektutvecklare på Einar Mattsson som bygger husen.

I kvarteret ska 159 bostadsrätter rymmas där bottenplan får studiolägenheter i två etage och egen ingång.
På fastigheternas tak blir det umgängesytor med växthus och odlingslådor för de boende.
Inflyttning beräknas kunna påbörjas i juni.

Läs mer:
Mest lästa just nu:





















Följare 19,5k