Sara pluggar på Konstfack: Så kan jag utveckla mitt skapande efter examen
Telefonplan Publicerad 14:25, 12 januari 2023Sara Aratesh går sitt femte och sista år på Konstfack. Efter utbildningen vill hon fortsätta att utveckla sitt bildskapande och samtidigt kunna arbeta som pedagog.
Sara sökte till utbildningen Ämneslärare mot gymnasieskolan inriktning Bild-design på då hon länge haft ett bildintresse och för att hon fick inspiration från sin syster.
– Hon är bildlärare, så det kändes familjärt på nåt sätt, säger Sara.
Utbildningen är bred och ger möjlighet att jobba som lärare inom grundskola, gymnasiet, och folkhögskola samt som museipedagog. Enligt Sara är det en bra grund att stå på.
– Det är är ju drömmen och leva på det egna skapandet, men det är en tuff bransch så det känns tryggt att ha läraryrket att falla tillbaka på säger hon.
Sen ett och ett halvt år tillbaka är Sara med i “Best before collective”, vilket är ett konstkollektiv som startades av ett flertal studenter på Konstfack. Konstkollektivet har en glasmonter i tunnelbaneuppgången vid Östermalmstorg där de ställer ut konst av andra Konstfackselever, målet är att supporta den konst som annars inte får chans att visas. Det här är något hon vill fortsätta med i framtiden.
Läs även : Ny skolgård – på taket – så fick eleverna i Älvsjö chans till mer spring
Just nu ställer Sara tillsammans med sin klass ut i stora utställningslokalen Vita havet på Konstfack. Sara har i utställningen arbetat med stengodskeramik, silver och stål, och har med det materialet tillverkat tre ubåtar som enligt henne ska symbolisera den mänskliga viljan och önskan om att erövra och upptäcka. Utställningen pågår till 13 januari.
Sara Aratesh
Ålder: 30 år
Bor i: Västberga, växt upp i Solberga
Hobbies: Jobba med keramik och baka
Talang: Bra på karaoke, favoritlåt: Chaka Khan – I feel for you
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Läs mer:
Mest lästa just nu:


















Följare 19,5k