Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Ny förskola öppnar – dubbelt så många platser och specialavdelning

Publicerad 11:41, 23 september 2025

Solen strålade från en klarblå himmel när förskolan Torpgläntan 8 i Vårberg invigdes under måndagen. Glädjen gick inte att ta miste på. Silans båda barn, 2 år och 4 år har börjat på förskolan.

– Det känns så härligt. Vi har väntat i två år på att den nya förskolan skulle invigas. Där vi var innan i Skärholmen, klassade polisen området som en plats för öppna drogscener. Det här är mycket närmare hem och extremt mycket lugnare. Vi är supernöjda, säger Silan.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

En icke vit kvinna med långt hår och ljus kappa står vitd ett trästaket och en liten flicka i mössa skymtar ner till.
Vårbergsbon Silan med sin dotter Ava 2 år, som testar en maracas som ensemblen Yria hade med sig inför sång- och musikstunden.
Ett tvåårigt barn sår med mössa och ljus jacka bredvid färgglada tyger.
Byggnaden är ockragul med entrépartier och dörrar i röd färg som kontrast.

Förskolan Torpgläntan 8 i Vårberg är kommunal. Den tidigare byggnaden revs på grund av att den var nersliten. Den nya förskolan har åtta avdelningar i två våningar, med kök där maten lagas från grunden med relativt hög andel ekologiska livsmedel. I förskolan finns även en avdelning för barn med autism med plats för sex barn och där tre pedagoger arbetar.

Mia Stadig är en av två specialpedagoger som stöttar och handleder pedagogerna.

En brun kvinna med längt brunt hår och glasögon och grå halduk
Mia Stadig i ett av utrymmena på avdelningen för autister.

Hur har ni tänkt kring utformningen av miljön för barn med autism?
– Miljön ska vara lugn samtidigt som den ska stimulera. Mycket av materialet är sinnesstimulerande. Det är även viktigt att det finns utrymme och röra på sig, säger Mia Stadig.

Klicka på bilden för att se videon.

Avdelningen består av tre rum. Ett för den pedagogiska verksamheten med tydliga stödbilder som visar vad man kan göra, men även hur dagen är strukturerad och vem som här och gör vad, ett annat rum för motorisk och fysisk aktivitet och ett rum där barnen ska kunna få ha det lite lugnare.

– De behöver stunder av vila och kunna skärma av sig från alla intryck och aktiviteter, säger Mia Stadig.

Låga bänkar med leksaker och ett stort förnsterpati i bakgrunden med gröna träd.
Bilderna är från den ordinarie 3-5 års-avdelningen.
Ett bord uppdukat med dockservice och röd duk.

Hur tänker ni kring risken att de autistiska barnen kan bli isolerade?
– Många av våra barn som vistas i ordinarie barngrupper blir exkluderade fast de ska få uppleva en känsla av inkludering. De orkar inte med stora barngrupper och många vuxna som pratar hela tiden. Det kan saknas möjlighet att dra sig undan, man kanske inte klarar av att hänga med i alla aktiviteter, säger Mia Stadig och fortsätter:

– Medan här får de hela tiden vara i ett sammanhang som de klarar av, med rätt tempo och stor förståelse för deras specifika behov. Jag ser mycket gladare, tryggare och lugna barn här.

Alfred Årfelt är arkitekt och han står bakom färgsättningen i lokalerna. – GMycket grönt, turkost, blått i olika nyanser har varit vägledande, för att skapa ett lugn, som kontrast till inramningen av ingångarna som går i rött.
En entréhall med grönt kakel och gröna dörr- och fönsterpartier.
En asiatisk kvinna med grått hår och stora glasögon, en beige sjal och brun tröja.

Förskolan har fokus på språk, demokrati, hälsa och lek. Jessica De Rosa är enhetschef.

– Vi har en utbildningsidé för våra kommunala förskolor där vi prioriterar vissa områden som språk, demokratiarbete, hälsa och lek som en form för utveckling och lärande. Sedan arbetar vi just nu med att utveckla miljöerna på våra förskolor genom att samla våra tankar och forskning i dokument. Detta är ganska nytt för oss, men vi ser det som en viktig del för att utveckla verksamheten och höja kvalitén på våra förskolor, säger Jessica De Rosa.

Hur arbetar ni med språk?
– Vi har uppsökande verksamhet för alla barn som fyllt 3 år och som inte varit så länge i Sverige. Vi erbjuder dem plats i förskolan och följer deras utveckling. Vad gäller personalen ser vi det som berikande att de är flerspråkiga, men som i många andra verksamheter är det svenska språket en utmaning.

Jessica De Rosa säger att personalen har kunnat gå på fortbildning under arbetstiden och att de även medverkar i ett pilotprojekt med Stockholm stad, Arbetsmiljöförvaltningen och Arbetsmarknadsförvaltningen för att utveckla arbetsplatserna för språkutveckling.

– Det räcker inte att lära sig ett nytt språk en timme i veckan, utan det är viktigt att man får ta del av det hela tiden, säger Jessica De Rosa.

En trädgård med gräs och träd
Förskolegården har förutom ordinarie lekplatser även utrymme för friare lekytor på riktigt gräs.
En stor gunga i form av en lång korv där barn sitter.
Bakom gungan finns en mindre lekplats med klätterställning, rutschkana och en stolpe som slingrar sig runt där man kan svinga sig ned som i en snurra.
Ett vitt barn med blont hår sitter på enbänk tillsammand med en stor kvinna i grön fleece, mörkt hår.

Ute på den nyanlagda förskolegården sitter Camilla med sin dotter Bonnie, 5 år.

– Vi har längtat efter detta område. Hon hann gå ett och ett halvt år innan vi tvingades flytta till förskolan i Skärholmen på grund av att den gamla skulle rivas. Nu hinner hon gå på den nya i ett år. Det känns jätteskönt, säger Camilla.

Bonnie uttrycker endast en åsikt om förskolan.

– Att snurra, det är bäst, säger hon.

Den nya tvåvåningsbyggnaden innebär att verksamheten kan utökas från tidigare fyra till åtta avdelningar med plats för 144 barn. Verksamheten var tidigare fördelad på två enplansbyggnader. Den nya förskolan är mindre ytkrävande vilket möjliggjort en större förskolegård. Bygget startade juni 2024.

Det samlade arbetet av SBK och Exploateringskontoret inom projekt Fokus Skärholmen möjliggör byggnation av bostäder inom området nära Torpgläntans förskola. Därmed behövs det också ytterligare förskoleplatser där Torpgläntan 8 är en del i att möta det behovet. Det är SISAB, Skolfastigheter i Stockholm AB, ett kommunalt bolag inom koncernen Stockholm Stadshus AB som förvaltar förskolan.

LÄS ÄVEN Rejält lyft av äldre lekpark: Barnen älskar

LÄS ÄVEN Hon är kritisk till trygghetsarbetet vid förskolor i Skärholmen – detta måste göras

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: