Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

flygplansfabriken

Var det rätt att riva flygplansfabriken? – SvD

Publicerad 14:13, 18 januari 2015

Flygplansfabriken på Tellusborgsvägen i Midsommarkransen och flera villor i Aspudden. Det är några exempel på de över 100 k-märkta och andra hus med kulturhistorisk värde som rivits i Stockholm de senaste tio åren. Det visar en genomgång som SvD har gjort.

Anledningen till att husen har rivits  är hög byggtakt, byggbolag som vill maximera sin vinst och politiker som kör över stadsmuseets experter, skriver SvD:

“Det är tjänstemännen på stadsbyggnadskontoret som tar fram underlag för rivningar och nybyggnationer, men det är politikerna i stadsbyggnadsnämnden som fattar beslut. Oftast råder samsyn, men det finns undantag.

Stadsbyggnadskontoret var exempelvis emot rivningen av en flygplansfabrik från 1930-talet på Tellusborgsvägen i Midsommarkransen. Byggnaden ansågs för kulturhistoriskt värdefull. Tjänstemännen föreslog istället att exploatören skulle bygga lägenheter i den gamla fabriken. Den politiska oppositionen höll med. Byggbolaget hävdade dock att det var svårt och den då borgerliga majoriteten gick på deras linje. Huset revs”.

Vad tycker du, borde man vara räddare om gamla hus och tänka efter en extra gång innan man river dem?

Här är hela SvD-artikeln

Bild: Stockholm&Projekt

 

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

Hur långt är vi beredda att flytta för ett jobb?

Regeringen har gett Arbetsförmedlingen i uppdrag att ta fram förslag på ett nytt flyttstöd som kan göra det lättare för arbetslösa att ta jobb i andra delar av landet. Syftet är att fler arbetslösa ska kunna ta ett arbete i regioner där efterfrågan på arbetskraft är hög.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Var kan du tänka dig att flytta för att ta ett nytt jobb?

Mattis, Liljeholmen 
– Det skulle vara svårt för jag är rotad här i stan just och jag trivs bra. Men det beror på hur desperat situationen är. Just nu jobbar jag med IT och det finns ganska många jobb i Stockholm.

Emma, Årsta
– Jag vill inte hitta ett nytt jobb för jag tycker jättemycket om det jobb jag har just nu. Om vi hittar en större lägenhet skulle vi tänka oss att flytta. Vi bor i Årsta nu och vi skulle vilja stanna i söder om stan, vi har tittat typ på Farsta eller Hökarängen.

Anna, Spånga
– Jag skulle först och främst tänka vart som helst i Sverige nästan om man tänker så eller var det tänkt att jag skulle tänka i Stockholm eller får jag tänka fritt. För att hitta jobb för att få det att gå runt då skulle jag vara öppen där arbete finns  och avväga att det inte fanns för få människor som bor där. Jag vill vara där det finns lite fler människor som jag kan interagera med.

Tara & Ramona, Bandhagen och Älvsjö 
– Jag skulle vilja flytta till Japan på en gång, Kyoto kanske ute på landet, det är drömmen, säger Tara

– Jag skulle vilja flytta till London eller Chicago för jag trivdes väldigt mycket i Chicago, säger Ramona

Williams, Upplands Bro 
– Jag skulle vilja flytta till Norge för att det är ett land som är mer likt Sverige. Jag har åkt runt i världen men  jag tycker inte om de andra länderna även om  de har fördelar också.

LÄS ÄVEN: Dagens fråga: Är du allergisk mot pollen? Påverkar våren dig på andra sätt?

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 11:11, 25 april 2026
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons:

Skapa ett gratis konto eller logga in

Få tillgång till att läsa den här artikeln samt begränsat gratisinnehåll

Ja! Jag vill gärna ta del av nytt innehåll och uppdateringar.