Friidrottsskola med hopp, glass och vattenkrig
mälarhöjden Sätra Publicerad 22:08, 17 juni 2018Idag startar andra veckan i MIK Friidrotts sommarfriidrottsskola på Sätra IP.
Förra veckan var det cirka 50 barn med sju ledare och denna vecka lika många. Totalt går drygt 200 deltagare mellan 8 och 13 år i skolan fördelat på fyra veckor.

– Barnen gillar bäst att testa på och fördjupa sig i olika friidrottsgrenar, att leka, busa och ha kul, säger Fredrik Wikfeldt som är med och organiserar friidrottssskolan.
– I det varma vädret har vi inte bara tränat friidrott, utan även haft vattenkrig, varit och badat, ätit glass och gjort massor av roliga lekar.

Ledarna är äldre ungdomar 15-25 år och aktiva eller tidigare aktiva i Mälarhöjden Friidrott. Flera av ledarna har erfarenhet från friidrott på SM-nivå och ledarutbildning via Svenska Friidrottsförbundet.
På friidrottsskolan testar ungdomarna på löpning, hopp, kast och mångkamp. Inga förkunskaper i friidrott behövs och för de som redan idag är aktiva inom friidrotten erbjuds mer grenspecifik teknikträning.
I juli och augusti fortsätter skolan.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- AI fortsätter rädda liv i t-banan: Så många livsfarliga situationer har stoppats
- Händer i helgen 8-10 maj i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen: 18 tips
- Föremål stulna ur parkerad bil – stöldgods spåras till Mälarhöjden
- Polisen varnar: Cyklister i trafiken måltavlor i ny stöldvåg
- Lista: Här spelar Parkteatern i sommar – 9 platser i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen



















Följare 19,5k