Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Hitechbolag från Hägersten vinner pris för kraftig tillväxt

Publicerad 12:13, 11 december 2020

Snabbväxande miljötekniföretaget Ozone Tech Systems i Västberga har tilldelats Dagens Industris hederspris som Årets Framtidsgasell.

Ozontech som företaget kallas ägs och drivs av de två Iranfödda bröderna Behrooz och Behrang Gilanpour. Företaget startade 1993 och bröderna klev in som ägare år 2008 och startade då bolagets tillväxtresa. Ozontech har under de tre senaste åren ökat omsättningen med 158 procent som de nu uppmärksammas för.

Deras bolag, som vunnit Gassellpriser fem gånger tidigare, grundar sig i en pantenterad lösning för att rena luft och vatten med ozon – en miljövänlig och energieffektiv metod.

I en intervju med Behrang Gilanpour har Bättre Stadsdel fått ta del av lyckoruset och bolagets framtidsplaner. 

Vad är innebär gasellpriset och vem kan få det?
– För att kunna utses till Gasell måste bolaget uppfylla ett antal kriterier. Utöver dessa kriterier utförs det även en helhetsbedömning av företaget där ytterligare faktorer visar på sund verksamhet och tillväxt, säger Behrang Gilanpour.

Ni har vunnit priset för både Årets Framtidsgasell och Årets Impactgasell. Vad betyder dessa utmärkelser för er?
– Det är en bekräftelse på att det vi har gjort är rätt och att det uppskattas. Det visar att vårt jobb och samarbete med kunder varit till fördel, inte bara för oss utan för våra kunder och för miljön.

Ozontech utvecklar hållbara och miljövänliga lösningar som hjälper till att minska utsläppen.

– Vi visar att ett bolag som jobbar med miljöteknik samtidigt kan ha en tillväxt. 

Bolaget har som mål att rena luft och vatten med smart teknologi och på så sätt hjälpa till att lösa ett samhällsproblem.

Vilka utmaningar ser ni?
– Allt ifrån covid-19 till reserestriktioner, vilket gör det svårare att träffa kunden. Men vi har kört på och i vissa affärsområden har vi haft en oerhörd tillväxt, vilket är jätteroligt.

Ni fick denna utmärkelse för företagets utveckling de senaste 3–4 åren, Hur ser du på företagets utveckling de kommande åren?
– Jag tror att företaget kommer ha god en utveckling framåt. Vi har haft en genomsnittlig årlig tillväxt på ungefär 45 procent per år. Vilket är mycket och vi tror att den kommer hålla i sig, säger Behrang Gilanpour och fortsätter:

– Jag tror att framtiden är väldigt ljus. Det kommer mer skärpta krav för utsläppen, det gör att de tjänster och produkter som jobbar mot mindre utsläppt och mot ett bättre klimat, kommer bli mer attraktiva med tiden. Vi har nog bara sett en början på en tillväxt och det är absolut inte slut än. 

Ozonetech (Ozone Tech Systems OTS AB) vid årsskiftet byter namn till Mellifiq
Verksamhet: Miljöteknik företag.
Tjänster/produkter: Luftbehandling, vattenrening, ozongeneratorer, kolfiter etc.
Ägare: Behrooz och Behrang Gilanpour samt investeraren Anders Jacobson.
Adress: Elektravägen, Hägersten
Omsättning 2019 (för den svenska verksamheten): 61 Mkr.
Antal anställda 2020: 35.

För att klassas som ett DI-Gasellföretag bör man ha:  

  • En nettoomsättning som överstiger 10 miljoner kronor. 
  • Minst 10 anställda. 
  • Minst ha fördubblat sin omsättning. Man jämför då det första samt det senaste räkenskapsåret i undersökningsperioden som pågår i fyra år. 
  • Ökat sin omsättning varje år de senaste tre åren. 
  • Ett positivt rörelseresultat de fyra senaste räkenskapsåren. 
  • Växt organiskt, inte genom fusioner eller förvärv. 
  • Ha sunda finanser. 

Text: Paliz Askari

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

Hur långt är vi beredda att flytta för ett jobb?

Regeringen har gett Arbetsförmedlingen i uppdrag att ta fram förslag på ett nytt flyttstöd som kan göra det lättare för arbetslösa att ta jobb i andra delar av landet. Syftet är att fler arbetslösa ska kunna ta ett arbete i regioner där efterfrågan på arbetskraft är hög.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Var kan du tänka dig att flytta för att ta ett nytt jobb?

Mattis, Liljeholmen 
– Det skulle vara svårt för jag är rotad här i stan just och jag trivs bra. Men det beror på hur desperat situationen är. Just nu jobbar jag med IT och det finns ganska många jobb i Stockholm.

Emma, Årsta
– Jag vill inte hitta ett nytt jobb för jag tycker jättemycket om det jobb jag har just nu. Om vi hittar en större lägenhet skulle vi tänka oss att flytta. Vi bor i Årsta nu och vi skulle vilja stanna i söder om stan, vi har tittat typ på Farsta eller Hökarängen.

Anna, Spånga
– Jag skulle först och främst tänka vart som helst i Sverige nästan om man tänker så eller var det tänkt att jag skulle tänka i Stockholm eller får jag tänka fritt. För att hitta jobb för att få det att gå runt då skulle jag vara öppen där arbete finns  och avväga att det inte fanns för få människor som bor där. Jag vill vara där det finns lite fler människor som jag kan interagera med.

Tara & Ramona, Bandhagen och Älvsjö 
– Jag skulle vilja flytta till Japan på en gång, Kyoto kanske ute på landet, det är drömmen, säger Tara

– Jag skulle vilja flytta till London eller Chicago för jag trivdes väldigt mycket i Chicago, säger Ramona

Williams, Upplands Bro 
– Jag skulle vilja flytta till Norge för att det är ett land som är mer likt Sverige. Jag har åkt runt i världen men  jag tycker inte om de andra länderna även om  de har fördelar också.

LÄS ÄVEN: Dagens fråga: Är du allergisk mot pollen? Påverkar våren dig på andra sätt?

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 11:11, 25 april 2026
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons:

Skapa ett gratis konto eller logga in

Få tillgång till att läsa den här artikeln samt begränsat gratisinnehåll

Ja! Jag vill gärna ta del av nytt innehåll och uppdateringar.