Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Spela enkelt och snabbt

Publicerad 06:00, 1 juni 2022

BONUS-KAMPANJKOD.SE. Att betta eller spela på olika spel på nätet är ett nöje för många och något som väldigt många sysslar med. Spel på nätet har utvecklats en hel del genom åren och numera är det betydligt tryggare och säkrare att spela på nätet. Det är också mycket enklare och går mycket fortare än det har gjort tidigare. 

Att få ut sina pengar när man har vunnit, är något de flesta vill så fort som möjligt. Det finns många olika bettingsidor med snabba uttag, som gör det möjligt att få sina pengar ganska omgående. 

Hur fungerar det när man spelar på nätet?

Tidigare var det ganska krångligt och tidskrävande att registrera sig på olika spelsajter. Det var en en rad av uppgifter som skulle fyllas i innan man kunde sätta igång och man skulle hitta på både användarnamn och lösenord, som man dessutom helst skulle komma ihåg till nästa gång man loggade in. 

Det var också en hel del känsliga uppgifter som skulle lämnas ut, som exempelvis personnummer och kontouppgifter. Det var många som inte kände sig trygga med att lämna ut dessa uppgifter över nätet och därför blev det kanske så att man inte registrerade sig alls. För de flesta av oss är det av högsta vikt att det känns tryggt när vi spelar på nätet. 

Inget mer krångel

Numera slipper man alla sådana krångliga registreringar hos de flesta spelbolag. Nu identifierar man sig istället enkelt med sitt BankID. Detta gör processen och spelandet mycket säkrare. Har man inget BankID laddar man enkelt ner det inne på sin banks hemsida och det tar endast några minuter innan man kan börja använda det.

Det är även svårare för hackare att hacka ett spelkonto som man har loggat in på med hjälp av ett BankID. För att klara av det behöver de nämligen ha tillgång till både BankID och lösenord.  

Swish – ny på marknaden

Swish är relativt ny på marknaden men den har snabbt blivit ett väldigt populärt sätt att sätta in pengar med hos spelbolagen. Tidigare var det Trustly som var flitigt använd, och även om den fortfarande är det så verkar det som att Swish tar över mer och mer. Det är många som använder swish i privatlivet och det har förenklat överföringar för människor en hel del. Spelbolagen var såklart inte sena med att haka på trenden och numera är det väldigt många som erbjuder swish som betalningsmetod. 

Denna text är producerad i samarbete med Bonus-kampanjkod.se Sponsrade inlägg är en del av Bättre stadsdels annonserbjudande. Inläggen produceras av Bättre stadsdels kommersiella avdelning. Om du har frågor kring sponsrade inlägg, hör av dig till annons@battrestadsdel.se.

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

Hur långt är vi beredda att flytta för ett jobb?

Regeringen har gett Arbetsförmedlingen i uppdrag att ta fram förslag på ett nytt flyttstöd som kan göra det lättare för arbetslösa att ta jobb i andra delar av landet. Syftet är att fler arbetslösa ska kunna ta ett arbete i regioner där efterfrågan på arbetskraft är hög.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Var kan du tänka dig att flytta för att ta ett nytt jobb?

Mattis, Liljeholmen 
– Det skulle vara svårt för jag är rotad här i stan just och jag trivs bra. Men det beror på hur desperat situationen är. Just nu jobbar jag med IT och det finns ganska många jobb i Stockholm.

Emma, Årsta
– Jag vill inte hitta ett nytt jobb för jag tycker jättemycket om det jobb jag har just nu. Om vi hittar en större lägenhet skulle vi tänka oss att flytta. Vi bor i Årsta nu och vi skulle vilja stanna i söder om stan, vi har tittat typ på Farsta eller Hökarängen.

Anna, Spånga
– Jag skulle först och främst tänka vart som helst i Sverige nästan om man tänker så eller var det tänkt att jag skulle tänka i Stockholm eller får jag tänka fritt. För att hitta jobb för att få det att gå runt då skulle jag vara öppen där arbete finns  och avväga att det inte fanns för få människor som bor där. Jag vill vara där det finns lite fler människor som jag kan interagera med.

Tara & Ramona, Bandhagen och Älvsjö 
– Jag skulle vilja flytta till Japan på en gång, Kyoto kanske ute på landet, det är drömmen, säger Tara

– Jag skulle vilja flytta till London eller Chicago för jag trivdes väldigt mycket i Chicago, säger Ramona

Williams, Upplands Bro 
– Jag skulle vilja flytta till Norge för att det är ett land som är mer likt Sverige. Jag har åkt runt i världen men  jag tycker inte om de andra länderna även om  de har fördelar också.

LÄS ÄVEN: Dagens fråga: Är du allergisk mot pollen? Påverkar våren dig på andra sätt?

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 11:11, 25 april 2026
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons:

Skapa ett gratis konto eller logga in

Få tillgång till att läsa den här artikeln samt begränsat gratisinnehåll

Ja! Jag vill gärna ta del av nytt innehåll och uppdateringar.