”Bakom initiativet står Stockholm Gas”
Åsikter Publicerad 14:09, 3 maj 2016BREV TILL REDAKTIONEN. Hej, här kommer information om det spännande projektet Hemma Hos. Tänk var spännande att gå hem till grannen på middag. Vore verkligen roligt om ni ville göra något inför så att alla får chans att boka bord men även vara med från kvällen den 19 maj för att få det härliga bildtillfället och intervjua kocken från Luzette samt värdinnan Zandra var 50 kvm stora lägenheten på Telefonplan utgör restaurang för en kväll?
Under tre vårkvällar öppnar tre toppkrogar i tre helt vanliga stockholmshem. Då flyttar restaurangerna Pelikan, Luzette och Strandvägen 1 in i kök och vardagsrum hemma hos Svante, 81 år, Zandra, 31 år, och familjen Risberg.
Bakom det här initiativet står Stockholm Gas tillsammans restaurangerna. Det är lite av ett experiment där utmaningen ligger i att laga en krogmeny i en helt annan miljö än i ett restaurangkök. Och att få gästerna att trivas lika bra i ett vanligt hem som på en vanlig krog.
Vi vill visa att du som hemmakock kan laga riktig proffsmat. Som kockarna på krogen fast hemma i ditt egna kök. Alla stockholmare har möjlighet uppleva experimentet med hemma-hos-restauranger. Det går att anmäla sitt intresse via Stockholmgas.
Bästa hälsningar, Springtime
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k