Debatt: L: Så ska den negativa trenden med psykisk ohälsa bland unga stoppas
Åsikter Publicerad 13:47, 11 augusti 2022DEBATT. På torsdagen presenterade socialborgarrådet Jan Jönsson (L) och skolborgarrådet Isabel Smedberg-Palmqvist (L) Stockholmsenkäten för 2022. På en övergripande nivå är utvecklingen i Stockholm positiv, och vissa trender sticker ut som särskilt anmärkningsvärda.
Resultaten visar att utsattheten för hot, våld och rån bland ungdomar i Stockholm minskar. Dessutom är det allt färre som dricker alkohol och brukar narkotika.
För att fortsätta den positiva utvecklingen måste vi hålla fast vid, prioritera och intensifiera det förebyggande arbetet. Vi liberaler vill bland annat att socialtjänsten ska vara mer närvarande i stadens skolor genom fler så kallade skolsociala team. En viktig utgångspunkt är att hellre ingripa tidigt när barn och unga i riskzon, än tufft när det är för sent.
LÄS ÄVEN: Debatt: Så ska ungdomsrånen stoppas
Ett annat resultat som sticker ut i årets Stockholmsenkät är att den psykiska ohälsan bland unga fortsätter att öka.
Att må bra är en förutsättning för att klara sin skolgång och därför vill Liberalerna göra en riktad satsning på 100 miljoner kronor på elevhälsan under nästa mandatperiod. Elevhälsan behöver ges bättre möjlighet att arbeta förbyggande och identifiera elever som behöver slussas vidare för behandling av sjukvården.
Isabel Smedberg-Palmqvist (L), skolborgarråd, Jan Jönsson (L), socialborgarråd
Prenumerera gärna på Bättre stadsdel. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k