Debatt: Ombildningar av hyresrätter symtom på socialdemokratins svek
Åsikter Publicerad 13:17, 10 juni 2020DEBATT. Ombildningsprocessen av allmännyttiga hyresrätter i Stockholm är nu i full gång. Bara i Västertorp har 173 hyresrätter fått tillstånd att ombildas. 317 hushåll har i samma förort nekats möjligheten att få ombilda sin hyresrätt till en bostadsrätt. I Stockholms stadshus har Socialdemokraterna under hela processen varit djupt kritiska mot den blågröna majoritetens ombildning av allmännyttan.
Att högerpolitiker inte tror på en stark allmännytta är kanske inte särskilt förvånande. Men när hyresgäster själva uppenbarligen saknar tro på hyresrätten som sin framtida boendeform borde socialdemokratin vakna till. Och när dessa hyresgäster dessutom dragit en riktig slutsats är det hög tid för socialdemokratin att byta bostadspolitisk kurs.
LÄS ÄVEN : Fler debattartiklar i Bättre stadsdel
Kraftiga avdrag och skattelättnader för det ägda boendet har lett till enorma förmögenhetsklyftor mellan dem som äger sina bostäder och hyresgästerna som lämnats efter.
Några exempel:
Genom ränteavdraget kan de som lånat för att betala sina ägda bostäder dra av 30 procent av sin räntekostnad. Något liknande avdrag av bostadskostnaden kan hyresgäster inte ta del av. Ränteavdraget saknar dessutom ett övre tak och dess kostnad avgörs helt av marknadens aktuella räntenivå. Därmed är det en statlig utgift som är mycket oförutsägbar och som kan växa sig hur stor som helst.
Rotavdraget subventionerar idag onödiga och klimatstridiga ombyggnader och renoveringar, till exempel av fullt fungerande kök. Men nödvändiga upprustningar och klimatsmarta åtgärder av hyreshus tvingas hyresgästerna istället betala genom kraftigt höjda hyror helt utan subvention – eftersom hyresrätten inte omfattas av rotavdraget.
Skattepolitiken har även sett till att de som tjänat miljoner bara genom att bo kan ta del av vinsten utan att behöva bekymra sig över varken fastighetsskatt, arvsskatt, gåvoskatt eller förmögenhetsskatt. Alla dessa kapitalskatter har steg för steg avvecklats.
Skulden för detta svek vilar tungt på den politik som konsekvent missgynnat landets hyresgäster och istället gynnat dem som flyttat in i en villa eller en bostadsrätt. Både blå och röda regeringar har ställt sig bakom och drivit igenom denna politik.
Nu vill flera hyresgäster i bland annat Västertorp ta chansen att lämna den boendeform som socialdemokratin svikit. Socialdemokraterna är bra på att lyfta fram allmännyttans samhällsviktiga funktioner. Men det är en klen tröst för hyresgästerna, som fortfarande tvingas bidra till dessa skattelättnader – som de själva inte kan ta del av.
Sveriges hyresgäster förtjänar ett hopp om en jämlikare framtid. Men detta görs inte med vackra ord. Detta görs med en modigare socialdemokrati som vågar ta tag i ojämlikheten med kraftfulla ekonomiska reformer.
Bjarne Snis Sigtryggsson
SSU Kontakt (Lokal klubb för Hägersten, Liljeholmen och Älvsjö)
Läs mer:
Mest lästa just nu:




















Följare 19,5k