Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

en moderat lokalpolitiker

Debatt: S tar inte ansvar – så ser vår politik ut för vården i Stockholm

Publicerad 08:57, 25 december 2024

DEBATT. Region Stockholm har redan passerat halvvägs i mandatperioden med vänsterstyret och nu kommer konsekvenserna av politiken.

En lång rad av vårdmottagningar har stängts ner i hela Stockholmsregionen. S-styret vill ha allt i egen regi. Man lovade att allt skulle bli bättre så länge regionen styr vårdens verksamheter. Det blev inte så.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Det finns många exempel på vårdmottagningar som lagts ner av enbart ideologiska skäl. Närakuten vid Hötorget till exempel, som ligger inklämd i ett vanligt kontorshus i centrala Stockholm, men har tagit emot 35 000 patienter årligen. Personer som sökt vård för brutna ben, inflammationer och annat.

Innan närakuten öppnades hade akutmottagningen på S:t Göran 15 000 fler patienter per år. Att närakuten avlastar de hårt ansatta akutmottagningarna i Stockholm är ett faktum. Den är nu nedlagd.

Beroendeakuten Maria, som drivits av Prima och haft öppet dygnet runt, årets alla dagar, läggs också ner. Där har missbruksvård erbjudits sedan 1960-talet men nu hänvisas patienter istället till ett annat sjukhus.

LÄS ÄVEN: Därför måste äldrevården i Vårberg räddas

Vänsterstyret kallar detta omläggning. Jag kallar det nedläggning. Det är inte den politik som löser dagens utmaningar för sjukvården.

Vi moderater har en annan vision för vården i Region Stockholm: kortare köer, bredare utbud och större valfrihet. Och ett förstärkt fokus på patienterna och vårdpersonalen.

Vi behöver även säkra en god löneutveckling för alla professioner och då kan betald specialistutbildning för vissa vara en god lösning. Ansvar, erfarenhet och utbildning måste löna sig. Bättre arbetsmiljö måste också prioriteras för att säkra rekrytering av framtidens vårdpersonal.

Genom att skapa hälsosamma scheman för vårdpersonal och lyssna på patienternas behov kan vi få bättre vård. Vänsterstyret i Sveriges största region tar tyvärr inte ansvar.

André Miguel Nordvik, styrelseledamot Moderaterna Liljeholmen-Hägersten, Stockholm. Student medicinsk vårdadministratör Frans Schartau.

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: