Debatt: Så bör aktiviteter vara för oss unga
Åsikter Publicerad 17:45, 11 april 2022DEBATT. Har ni märkt hur era barn kommer hem från skolan, slappa, lealösa och utmattade? I brist på något att göra, hamnar de framför skärmen. Har ni sett hur barn och unga hänger ute på torg och gator? Som både stör och ibland skrämmer de i omgivningen. Har ni märkt barnen som inte har någon att vara med? De barn som blir utelämnade och spenderar sina eftermiddagar hemma. För att barn och unga ska kunna bli stimulerade både fysiskt men också socialt, anser jag att det måste finnas fler och billigare aktiviteter.
För det första så kan fler och billigare aktiviteter leda till att fler unga får någonstans att vara och inte hänger runt på gator och torg. Detta kan resultera till att fler kan känna sig trygga i närområdet. Om det finns billigare aktiviteter öppnar de upp möjligheter för unga som tidigare inte kunnat gå på en aktivitet på grund av att medlemsavgifterna har varit för höga. Många ger då upp på att börja med en aktivitet och istället får utlopp för sin energi på andra sätt som kan störa eller vara farligt för både de unga men även dem runt omkring.
LÄS ÄVEN: Debatt: Därför är sociala medier en värld full av möjligheter
För det andra kan en aktivitet öka umgänget hos barn som inte har så många vänner i skolan. Enligt en rapport från Friends 2019/08 känner sig vart fjärde barn ensamma i skolan. Jag hävdar att en aktivitet på fritiden kan öka de ensamma barnens sociala umgänge och på så sätt göra att de inte känner sig lika ensamma. Då aktiviteten de skulle gå på kan utgöra en trygg plats och göra att de inte känner sig lika utlämnade.
För det tredje så rör sig barnen i Sverige alldeles för lite. Enligt en undersökning av Livsmedelsverket (2016–17) rör sig 6 av 10 killar och 8 av 10 tjejer för lite. De rekommenderar minst 60 minuter fysisk rörelse per dag för barn och unga. Det är alltså bara en tredjedel av denna åldersgrupp i Sverige som rör på sig tillräckligt för att de ska gynna vår fysiska hälsa. Jag har insett hur svårt det är att få ihop dem där 60 minuterna av fysisk rörelse på egen hand. Jag har förstått att jag har behövt en aktivitet för att få den fysiska rörelse jag behöver. Jag har märkt hur bra jag mår av rörelse både i kroppen men också i sinnet. Sveriges unga rör på sig för lite och vi behöver fler aktiviteter.
LÄS ÄVEN: Debatt: Därför måste det ständiga byggandet sluta
Många som nu läser detta kanske anser att det inte finns tillräckligt med resurser eller pengar för fler och billigare aktiviteter. Men jag hävdar att vi måste prioritera de framtida generationernas välmående och hälsa eftersom fysisk rörelse är så pass viktigt. Om vi fortsätter att vara så stilla sittande som vi är idag kan det leda till olika typer av sjukdomar eller död i förtid. Dessutom, har man med stöd av forskning kommit fram till att fysisk rörelse ökar koncentrationen och de blir lättare för oss unga att ta in kunskap och fokusera på skolarbete. Därför borde det inte vara ett argument mot fler och billigare aktiviteter.
LÄS ÄVEN: Debatt: Därför bör alla ungdomar få gratis SL-kort
Avslutningsvis vill jag bara återigen nämna hur viktigt fysisk ansträngning är för unga. Hur aktiviteter, kan minska stöket på offentliga platser. Hur en aktivitet kan utgöra en trygg miljö för de unga som känner sig ensamma i skolan. Till sist vill jag bara uppmana de föräldrar med unga som inte har någon aktivitet att peppa dem till att hitta något som de tycker är kul. Det är även viktigt att stötta de idrottsklubbar som finns, så att de kan fortsätta att hjälpa unga att röra på sig.
Esther Liljeberg, åk 8, Tellusborgsskolan
Tack för att du läser Bättre stadsdel och välkommen att prenumerera och samtidigt bygger du Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Trevlig läsning! Här klickar du för att prenumerera.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Krogtest: När jag åt en berg av sushi i Liljeholmen
- Debatt: När Stockholm väcker barn mitt i natten sviker man både arbetslinjen och barnen
- De förvandlar sin skola till en stor festplats: Här finns en stark känsla av trygghet
- 22-åring utmanar Tiptapp: Det blev en hel sommar framför datorn
- Populärt bageri tar över Bakstugan: Varmt välkomna




















Följare 19,5k