Debatt: Därför bör alla ungdomar få gratis SL-kort
Åsikter Publicerad 20:31, 27 mars 2022DEBATT. Tänk dig att du ska åka in till stan med tunnelbanan tillsammans med några kompisar. Men när du kommer fram till spärren så har du inga pengar på ditt SL-kort. Du har möjligheten att lägga in pengar på kortet men du har redan använt majoriteten av månadspengen. Om du väljer att lägga in pengar på kortet kommer du inte ha råd med att äta ute vilket dina kompisar har tänkt. Vad gör du?
En stor del av ungdomarna i Stockholm hade plankat och tagit risken att få en bot på 1500 kr. Det finns många undersökningar om detta och alla säger samma sak, cirka 30–40 procent av alla elever på högstadiet eller gymnasiet har plankat någon gång eller gör det regelbundet.
Enligt elevenkäten i Sigtuna 2018 var det 4 av 10 elever som de senaste året hade tjuvåkt på antingen tunnelbanan eller pendeltåget. Man kan jämföra det med SL:s undersökningar där man räknar med att det är 4–10 procent som inte har biljett. Det är ganska tydligt att många ungdomar inte betalar för att åka kollektivt. Därför tycker jag att alla ungdomar i Stockholm borde få gratis SL-kort.
LÄS ÄVEN: Debatt: Därför måste bensinpriset sänkas omedelbart
För det första så är det miljövänligt att åka kollektivt. Kollektivtrafiken är ett mycket bättre alternativ än till exempel bil ur ett klimatperspektiv och om det är gratis att åka tunnelbana eller buss så kommer folk välja det i stället för bil. Det kommer leda till en bättre miljö, särskilt i innerstaden där det är mycket bilar och trafik. Luften kommer att bli mindre förorenad vilket är bra eftersom luftföroreningar kan påverka människors hälsa. Om fler åker kollektivt så kan vi tillsammans förbättra miljön.
Gratis-SL kort skulle inte bara leda till en bättre miljö utan ungdomar skulle också kunna röra på sig mer och kunna åka dit de vill. Fler kommer ha möjlighet att upptäcka Stockholm och uppskatta att de lever i Skandinaviens största stad. Det kommer bli enklare att ta sig till platser och röra på sig. En av folkhälsans stora problem just nu är att många rör på sig för lite men det kan man påbörja en lösning på genom det här. När fler rör på sig kommer det vara bra för hälsan och fler kommer att må bättre, både fysiskt och psykiskt. I längden kommer det leda till att fler lyckas med sina mål och mår bättre.
Nu kanske det är så att ni tänker att det här inte skulle gå eftersom SL skulle förlora massor av pengar och inte ha råd med gratis SL-kort. Men lösningen är att kommunen och staten finansierar det. Och ja, då kommer staten behöva stötta med pengar som skulle kunna gått till annat, men det är därför jag föreslår att vi börjar med ungdomar och sedan ser hur det går.
Om man börjar med ungdomar kommer inte konsekvenserna vara så jättestora. Det är ändå främst vuxna som åker i kollektivtrafiken, alltså kommer majoriteten av pengarna fortsätta att gå till SL. Dessutom plankar redan en stor del av alla ungdomar vilket gör att SL ändå inte får in pengar av dem.
Till sist är det så att det kostar en del pengar om man åker med kollektivtrafiken. Ungdomar som går i gymnasiet eller högstadiet har inte särskilt mycket pengar. Vissa får pengar för att åka tunnelbana eller buss av sina föräldrar men långt ifrån alla får det. I gymnasiet får man studiebidrag som ska räcka hela månaden. Om man åker väldigt mycket kollektivt kan man köpa månadskort eller årskort men priset på ett månadskort är 650kr om man är under 20 år. Det är väldigt mycket pengar som skulle kunna ha gått till mer nödvändiga saker. Det är helt enkelt för dyrt med SL-biljett.
Ungdomar ska alltså få åka gratis med SL, så att fler har möjlighet att ta sig dit de vill, fler har råd med att åka kollektivt och fler hjälper till på vägen till ett bättre klimat för en bättre framtid.
Albert Hedberg, elev, åk 8, Tellusborgssskolan
Lokala nyheter i Hägersten-Älvsjö: Prenumerera på Bättre stadsdel
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- De förvandlar sin skola till en stor festplats: Här finns en stark känsla av trygghet
- Debatt: När Stockholm väcker barn mitt i natten sviker man både arbetslinjen och barnen
- Räddningsinsats efter drunkningstillbud – en avliden
- Debatt: Så löser vi trängseln när SL-resandet ökar kraftigt
- MP: Så förstärks SL-trafiken till hösten: 35 500 fler avgångar




















Följare 19,5k