Förslag: Här i Solberga finns plats för ett utegym
Åsikter solberga Publicerad 10:13, 15 december 2021MEDBORGARFÖRSLAG. Den öppna gräsytan i anslutning till Solberga bollplans ena kortsida bör kunna
iordningsställas för ett utegym i direkt anslutningen till idrottsområdet där många idrottsutövare och motionärer nyttjar och passerar. Området är parkmark och disponerad av stadsdelsnämnden och avdelningen för samhällsplanering och intern service handlägger denna typ av ärenden.
LÄS ÄVEN: “Denna dröm har vi haft i flera år”
Solberga Bollplan färdigställdes 2016 och flera nya möjligheter till idrottsaktiviteter skapades och en bollplan med konstgräs iordningställdes. Bollplanen används på dagtid av skolan och PRO Solberga-Brännkyrka för brännboll, spontanlek, boule med mera och som träffpunkt eftersom det inte finns lokaler för inomhusbruk.
LÄS ÄVEN: Förslag: Nyrenoverade parken behöver mer belysning
Vi anser att det är brist på aktivitetsytor i anslutning till bollplanen och i området. Vi anser att ett utegym bör finnas där människor finns och som ger glädje och rörelse för alla åldrar. Eftersom alla åldrar besöker bollplan skulle ett utegym ge tillskott betyda mycket för alla och då även för spontanidrotten. Vi är medveten om att det även finns fler utegym i närområdet men har placerats på ställen med få besökare. Hemställer att stadsdelsnämnden medverkar till att ett sådan anläggs på nämnd plats.
Christer Bertling, Solberga BK
Medborgarförslaget är inskickat till Hägersten-Älvsjö stadsdelsnämnd
Fler lokala nyheter i Hägersten-Älvsjö: Prenumerera på Bättre stadsdel (200kr/år)
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Händer i helgen 14-16 augusti i Stockholm: 13 tips
- Tre nya rektorer på plats: Kunde inte låta tillfället rinna ut i sanden
- Debatt: När Stockholm väcker barn mitt i natten sviker man både arbetslinjen och barnen
- Kvinna misshandlad
- De förvandlar sin skola till en stor festplats: Här finns en stark känsla av trygghet



















Följare 19,5k