Nu kliver Lennart och Arvid in i sin första journalistpraktik
Hägersten-Älvsjö Publicerad 14:01, 5 januari 2021Under två veckor ska Lennart Sörnsen och Arvid Nörgård praktisera på Bättre stadsdels redaktion på Telefonplan. Båda studerar journalistik på Södertörns högskola och nu vill de ha era tips om vad de ska skriva om.
Lennart som även har läst ett år statsvetenskap berättar om fördelarna med utbildningen.
– Just det praktiska upplägget av utbildningen var, utöver kombinationen med statsvetenskap, en av anledningarna till att jag valde att gå på Södertörn, säger han.
Att få göra mycket praktiskt journalistjobb var även anledningen till valet att gå till Bättre Stadsdel för praktik.
– Jag valde Bättre Stadsdel för att jag ville ha en liten lokaltidning där jag som praktikant kan få större ansvar och mer arbetsuppgifter än på en större redaktion, menar Lennart.
Arvid tycker journalistik är ett bra sätt att kombinera fritidsintressen med yrkesliv, att skriva om sådant som är intressant. Även han ser fram emot praktikperioden.
– Det ska bli väldigt spännande att vara på Bättre stadsdel. Jag hoppas att det kommer bli så lärorikt som jag tror att det kommer bli, säger Arvid.
Vad vill ni läsa om de kommande veckorna? Lennart och Arvid tar gärna emot tips om det som bör belysas!
Mejla redaktionen@battrestadsdel.se eller ring/texta 0709-449519

Lennart Sörnsen (till vänster)
Studerar journalistik på Södertörns högskola
Bor: Studentboende i Flemingsbergs centrum
Ålder: 22 år
Fritidsintresse: Fotboll, favoritklubb: Werder Bremen
Arvid Nörgård
Studerar journalistik på Södertörns högskola
Bor: Liljeholmens centrum
Ålder: 19 år
Fritidsintresse: Fotboll, favoritklubb: Tottenham Hotspur
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Nästan hela Mälaräng pausas – detta gäller nu
- Man onanerade framför barn i Västberga
- Ny film om rivna kulturhuset i Hägersten: Symbol
- Nytt byggförslag vid Trekantsparken – möter kritik från grannar: Vi förlorar kvällssolen
- Ny metod för snöröjningen i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen – så ska det bli bättre





















Följare 19,5k