”Under året har kunderna varit väldigt generösa”
årstadal Publicerad 16:55, 12 januari 2017I slutet av 2015 installerade livsmedelsbutiken Sjövikshallen i Årstadal en ny pantmaskin för återvinning av PET-flaskor och burkar.
Som extra funktion på maskinen fanns möjligheten att skänka pengar till SOS Barnbyar. Med en enkel knapptryckning var det många Kajenbor som gjorde det under 2016.
Totalt skänkte man 37 815 kronor. Bara under, december som blev den bästa månaden, samlade Hemköp-butiken in 4 175 kr på automaten som de sen delade vidare, till glädje för barnen som finns i SOS barnbyar runtom i världen.
– Jag insåg för en tid sedan att viljan att donera till behövande från våra kunder var väldigt stor här i området, säger butikschefen Stefan Bondesson och fortsätter:
– Det var värt kostnaden att konvertera maskinen så att en mer ordnad form av insamling kunde genomföras. Under året har man varit väldigt generös och december var donationsandelen hela 9,1 procent.

Bättre Stadsdel undrar hur mycket andra butiker skänkte till välgörenhet under 2016 enkom genom återvinning av burkar och flaskor? Berätta gärna om hur det gick i din butik.
Stefan Bondesson planera att fortsätta med insamlingen i år.
– Självklart hoppas vi att kundernas generositet fortsätter 2017.
Text och bild: Majk Eyre
Läs mer:
Mest lästa just nu:




















Följare 19,5k