
Båt brinner i Årstaviken
årsta årstadalVid klockan 20:33 fick polis och räddningstjänst larm om en brand i en 37 meter lång båt i Årstaviken.
– Öppna lågor och svart rök syns från båten som ligger i Årstaviken nedanför Södersjukhuset. Det är i nuläget okänt vad som startat branden, skriver polisen på sin hemsida.
Enligt SVT nyheter hade fem personer hoppat i vattnet. De plockades upp av räddningstjänsten.
Vid klockan 21:05 hade flera personer evakuerats från båten. En person fördes med ambulans till sjukhus.
– Denne var vaken och talbar innan avfärd.
Båten ligger i den så kallade pirathamnen vid Årstavikens oljepir. Enligt uppgift finns det gasoltuber ombord på båten
Vid klockan 21:30 hade de kraftigaste lågorna lagt sig.
– Polis har pratat med personerna som har blivit evakuerade och kommer även att åka till sjukhuset för att höra den skadade personen.
Vid 23-tiden var det fortfarande kraftig rökbildning runt båten. Boende i närliggande hus tvingades hålla fönster och dörrar stängda.
Avspärrningarna är kvar runt båten. Det är fortfarande oklart hur branden har startat.
Bild: Gustaf Dillner
Läs mer:
Mest lästa:
- Mordet i Västertorp – en vecka har gått – så jobbar polisen nu
- Äldre man nerslagen och rånad – kvinna överfallen
- NOMINERAD 2023: Elin driver snabbväxande bolag med mångfald: Detta är vår främsta styrka
- Hallå där, Hägersten-Älvsjös nya direktör Lee Orberson – vem är du?
- Förslag: 125 lägenheter kan byggas i Liseberg – samrådsmöte i dag
- Lyckad lansering av lokal vandringsguide – nya säljställen klara
Följare 19,5k