Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

tre kvinnor

Omstridda Axelsberg testas för bättre kontakt med boende

Publicerad 14:02, 30 januari 2025

Engagemanget för Axelsbergs hårt kritiserade omvandling är fortsatt stort. Nu har 20 personer testat att göra en ny form av stadsvandring i centrum, med målet att förbättra kontakten med allmänheten.

–  En kvinna berättade att när hon kommer till torget, då vill hon helst bara gå i väg, säger landskapsarkitekten Olivia Persson, medlem i kollektivet Reka, som ledde vandringen.

LÄS ÄVEN: Massiv kritik mot 24-våningshuset i Axelsberg – stadsbyggnadskontoret håller fast vid förslag

Kollektiv Reka, där ”reka” kommer av rekognosera och undersöka platser, består av tre landskapsarkitekter, förutom Olivia Persson, även Emelie Lenning och Alexandra Schulze som är båda Hägerstensbor. De har reagerat över att vanliga medborgardialoger inte har utrymme för människors alla tankar och funderingar kring närmiljön och vad som skapar trivsel.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Därför prövar de nu ett mer öppet och påhittigt sätt att öka allmänhetens inflytande på stadsplaneringen.

– Vi vill få in mer lekfullhet och fantasi, något som vi saknar, säger Olivia Persson. I dag ser de flesta platser i slutändan rätt så likadana ut. Det handlar förstås om pengar, men också att medborgardialogen missar ganska många, eftersom det är få som söker sig till dem.

Till Kollektiv Rekas stadsvandring i Axelsberg i söndags hade runt 20 besökare nappat på inbjudan. De gick runt på torget och kände efter var det känns bra att hålla till, var det är mer otryggt och hur den offentliga miljön, ”landskapet”, kan fungera bättre.

– Besökarna var väldigt glada, många skrattade och tyckte att det var kul att gå omkring och uttrycka känslor. Förbipasserande blev också engagerade och uppskattade att det hände någonting i centrum.

LÄS ÄVEN: Nya planer för Axelsbergs centrum

Byggplanerna för Axelsberg har under decennier mött mycket kritik, det gäller hela miljön, men särskilt höghuset på 23 våningar. En vanlig åsikt är att torget ser ut att bli ännu otrevligare och mindre välkomnande.

– De flesta som var med i vandringen tycker att det planerade höghuset utmärker sig för mycket och förstör. De berättade också att många boende känner sig överkörda.

Kollektiv Rekas projektet har stöd från det obundna och rikstäckande nätverket Alstra byggforum, som jobbar ”normkreativt och maktkritiskt” för en mer inkluderande samhällsbyggnadsbransch. Om ungefär en månad är projektet klart och de tre landskapsarkitekterna hoppas att Stockholms kommun är intresserad att ta del av resultatet. 

– Jag tror att man kan känna sig väldigt liten intill ett höghus på 23 våningar, säger Olivia Persson. Man behöver få in en mänskligare skala i Axelsbergs centrum.

LÄS ÄVEN: Förslag: Axelsberg får en skyskrapa med 24 våningar

Bilden: Kollektiv Reka, från vänster Emelie Lenning, Olivia Persson och Alexandra Schulze, är landskapsarkitekter som precis har stadsvandrat i Axelsbergs centrum.

Text: Maja Aase
Bild: Alexander Beveridge

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: